Avaruussukkula Atlantis vanhenee uhkaavasti

Julkaistu 18.02.2008 11:31(Päivitetty 20.02.2008 05:25)

Atlantis, kuva: EPA/GARY I ROTHSTEINEpa

Avaruussukkula Atlantis on yksi kolmesta NASA:n vielä toimintakunnossa olevasta sukkulasta. Atlantiksen neitsytlento avaruuteen tapahtui lokakuussa 1985 armeijan tehtävissä.

Aikaisemmin useasti avaruusasema MIR:illä vieraillut Atlantis on lähettänyt uumenistaan kaksi planeettoja tutkivaa luotainta, Magellanin ja Galileon. MIR:in käytöstä poistumisen jälkeen Atlantis on lentänyt useasti huoltolentoja kansainvälisen avaruusasema ISS:n ja maan välillä.

Atlantis on lentänyt avaruuteen yhteensä 28 kertaa.

Ikääntyvä sukkula räjähdysvaarassa

NASA:n mukaan osa Atlantiksen osista on jo vanhempia, kuin niiden suunniteltu käyttöikä olisi ja saattavat aiheuttaa räjähdysvaaran laukaisussa. Alusta ei voi korjata vara-osien puutteessa. Atlantikselle ei ole suunniteltu lentoja tämän vuoden jälkeen.

Teknisten vikojen vaivaaman Atlantiksen kiistelty eläkkeelle jääminen on kaavailtu kuitenkin vasta vuodelle 2010, jolloin koko avaruussukkulalaivue jää pois käytöstä.

Lue myös:

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat