Heijastavat, auton takaikkunaan liimattavat pelottavat tarrat käyvät kaupaksi Kiinassa.
Kiinalaiset ovat keksineet nerokkaan ratkaisun ärsyttävään ongelmaan. Esimerkiksi Taobao-verkkokaupassa on myynnissä pelottavia tarroja, jotka liimataan auton takaikkunaan. Tarrat näkyvät ainoastaan, kun takana tulevan auton kaukovalot osuvat niihin.
Nämä tarrat saavat perässä pitkät päällä roikkuvan vähintäänkin vaihtamaan kaukovaloilta lyhyille – parhaassa tapauksessa jopa jättäytymään taaemmas.
Kiinalainen virkavalta ei kuitenkaan ole villityksestä mielissään. Esimerkiksi Shandongin poliisi on ilmoittanut sakottavansa näiden tarrojen käytöstä – vedoten liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Pekingin poliisin kanta puolestaan on se, että tarrojen pitäminen ei ole kiellettyä, mutta sellaista käyttävän autoilijan on kannettava vastuu, jos ne aiheuttavat onnettomuuden.
Onneksi tähänkin on ratkaisu.

