Arkkipiispa Kari Mäkinen toivoo nopeaa muutosta kirkon julkiseen ihmiskuvaan, jotta homokeskustelun kaltaiset kriisit voitaisiin välttää. Homoseksuaalisuus on osa ihmisen identiteettiä eikä se ole minkäänlainen synti eikä eheytystä vaativa asia, sanoo arkkipiispa MTV3:n uutisten haastattelussa. Minkään ihmisryhmän syrjintää ei voida hyväksyä kirkossa.
Mäkinen ei kuitenkaan ole osoittamassa ovea homojen tuomitsijoille. Arkkipiispan mukaan hän ei voi kirkkoa yksin muuttaa, julkiset linjaukset tekee marraskuussa kokoontuva kirkolliskokous.
- Kyllä tämä on vakava paikka, jota en osannut ennakoida, huokaa tuore arkkipiispa.
Hänet valittiin tehtäväänsä viime maaliskuussa tiukan vaalin jälkeen. Mäkinen voitti vastaehdokkaansa, professori Miikka Ruokasen vain 11 äänen erolla. Arkkipiispan valitsi 1200 kirkon päättäjää.
Mäkinen on ajatusmaailmaltaan selvästi uudistavampi kuin vaalin hävinnyt Ruokanen.
