Ajokielto uhkaa Loebin MM-ralleja

Sébastien Loeb, kuva: EPA/STR
Sébastien Loeb, kuva: EPA/STR
Julkaistu 02.08.2008 18:57(Päivitetty 02.08.2008 19:21)

Ranskalainen ralliajaja Sebastian Loeb saa huomenna ajokiellon. Hän ajoi Keuruulla 101 kilometrin nopeudella poliisin tutkaan 60 kilometrin rajoitusalueella keskiviikkona, eli Suomen MM-rallin aattopäivänä. Poliisi ei ottanut Loebilta tuolloin korttia pois, joten hän on voinut kilpailla Jyväskylän rallissa.

Erilaisen kohtelun poliisilta saivat ralliajajat Gabor Meyr, Andrea Cortinovis ja Vytautas Baranauskas, joilta poliisi nappasi kortit pois ja laittoi miehet välittömästi ajokieltoon. Rikkomukset sattuivat tiistaina Konnevedellä ja Uuraisilla. Ylinopeutta ajanut kolmikko ei saanut startata MM-ralliin. Meyerilla ylinopeutta oli 61 kilometriä tunnissa, Cortinovisilla 49 ja Baranauskasilla 41.

Jos ylinopeutta on yli 50 kilometriä tunnissa, kyseessä on törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Alle 50 kilometrin rike on vakava piittaamattomuus, määrittelee ylikonstaapeli Matti Heinänen Jyväskylän poliisista.

- Törkeässä tapauksessa poliisi ottaa heti kortin pois. Jos ylinopeus on alle 50 kilometriä tunnissa, poliisi voi harkita, laittaako ajokiellon heti voimaan. Loebin kohdalla on katsottu sitä, että rikkomus tuli kovin lähellä rallin alkua. Hän sai ajaa rallin, mutta ajokiellosta päätetään sunnuntaina rallin päättymisen jälkeen, Heinänen sanoi.

Päteekö ajokielto ulkomailla?

Rallin järjestäjä AKK Sports ja poliisi ovat sopineet, että rallin aikana tulleista ajokielloista päätetään Suomessa. Käsittely tapahtuu rallin päätyttyä sunnuntaina. Loebin rikkomus ei sattunut rallin aikana, mutta tieto siitä Jyväskylään tuli vasta torstaina.

- Ajokiellon pituus on 1-6 kuukautta. Aika on suhteessa ylinopeuden suuruuteen. En lähde etukäteen ilmoittamaan Loebin kiellon pituutta tarkemmin. Se voi olla puolitoista, kaksi kuukautta, mutta ratkaisen asian sunnuntaina, Heinänen sanoo.

Onko ajokielto voimassa pelkästään Suomessa? Vai päteekö Jyväskylän poliisin antama kielto muualla maailmassa?

- Joudumme antamaan lain mukaan kortin takaisin silloin, kun Loeb lähtee Suomesta. Tieto ajokiellosta menee hänen kotimaahansa, missä ratkaistaan, onko se voimassa sielläkin.

Loebin tapauksessa asia on mutkikas. Hän on Ranskan kansalainen, mutta asuu Sveitsissä. Jos kielto pätee muualla maailmassa, Loeb ei pysty osallistumaan Saksan MM-ralliin, joka ajetaan kahden viikon kuluttua. Vaarassa on myös hänen osallistumisensa elokuun lopussa ajettavaan Uuden-Seelannin ralliin.

Pallo Ranskan liitolla

Suomen MM-rallin järjestäjä AKK Sports mätkäisi Loebille 2050 euron sakon. Meyerille sakkoa tuli 793 euroa, Cortinovisille 637 ja Baranauskasille 410.

Kilpailunjohtaja Kai Tarkiainen huomauttaa, että rahat menevät kansainväliselle autoliitolle FIA:lle, ei järjestäjälle.

Tarkiainen ottaa varovaisen kannan siihen, onko Loebin osallistuminen Saksan ja Uuden-Seelannin ralleihin vaarassa.

- Kyse on siitä, millaisen kannan ottavat Ranskan liitto ja sikäläinen poliisi. En tunne Ranskan tai Uuden-Seelannin lainsäädäntöä. Jos suomalaiselta ajajalta otetaan lisenssi pois, hän ei saa kilpailla missään muussakaan maassa. Loebin lisenssistä päättää Ranskan liitto, Tarkiainen sanoo.

Joissakin maissa ajokieltoa kierretään siten, että kuljettaja ajaa erikoiskokeet, kartturi siirtymätaipaleet. Katsotaan, että kuski saa ajaa suljetulla alueella.

- En lähtisi arvailemaan ratkaisuja Loebin asiassa. Moni asia on vielä auki, Tarkiainen arvioi.

Citroen-kuskin osallistuminen Saksan ja Uuden-Seelannin MM-osakilpailuihin on vaarassa, jos Ranskan autourheiluliitto pitää kiellon voimassa ulkomailla.

Loeb sai osallistua Suomen MM-ralliin, koska ylinopeutta oli alle 50 km/h.

(MTV3-STT)