Ajatus MM-hiihtojen sprinteistä Helsingissä haudattu

Lahdessa kilpailtiin MM-hiihdoissa viimeksi vuonna 211.
Julkaistu 02.09.2011 09:53(Päivitetty 02.09.2011 09:57)

Vuoden 2017 pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisoja Lahteen hakeva komitea on jättänyt hakemuksensa Kansainvälisen Hiihtoliiton FIS:n arvioitavaksi. Lahden kaupunki teki päätöksen kisahausta huhtikuussa.

Lahden hakemuksessa on luovuttu alkuperäisistä suunnitelmista järjestää miesten ja naisten sprinttihiihdot Helsingissä. Näin ollen kaikki viralliset kilpailutapahtumat keskittyvät Lahteen. Helsinkiin on kuitenkin tarkoitus rakentaa mittavia oheistapahtumia.

Lahden kaupungin suunnitelmissa on investoida noin 3,1 miljoonaa euroa mäki- ja hiihtostadionin kunnostamiseen.

FIS päättää kisaisännästä kongressissaan toukokuussa 2012. Kisoja hakevat Lahden lisäksi Oberstdorf, Planica ja Zakopane.

Lahti hakee kisoja nyt kolmatta kertaa perättäin. Vuoden 2013 hakukilvan se hävisi Val di Fiemmelle ja vuoden 2015 kisat Falunille.

Tuoreimmat aiheesta

Hiihtolajit