Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Oletko maistanut? Burgeriguru Antti nimeää tämän hetken hittihampurilaisen Suomessa: "Myydään todella monessa paikassa"

3:03Näin teet täydellisiä smash-burgereita – Burger Lovers -terassi avautui RautatientorillaKATSO VIDEO: Näin tehdään täydellinen smash burger! Burger Lovers -tapahtumassa vinkattiin kesällä 2021 niksit hittihampurilaisen valmistukseen.
Julkaistu 14.06.2022 08:28

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Pohjoismaiden suurimmaksi kasvanut hampurilaistapahtuma järjestetään tällä viikolla jälleen Helsingin Rautatientorilla. Yksi festivaalien järjestäjistä, Burger Lovers Finland -yhteisön Antti Suikkari kertoo, millaiset purilaiset maistuvat nyt suomalaisille.

MTV Uutisten Makuja-ruokasivuilla kerrottiin vuonna 2019 kaikkien aikojen ensimmäisesta Burger Lovers -ruokatapahtumasta Helsingissä. Nyt tapahtuma järjestetään jo kolmatta kertaa Helsingin Rautatientorilla. Nelipäiväiset burgerifestivaalit starttaavat keskiviikkona ja kokoavat Helsingin paraatipaikalle tällä kertaa seitsemän burgeriravintolaa.

Lue myös: Burgeriguru Antti: Tässä on paras markettijauheliha hampurilaispihveihin – "saa todella hyvää"

Seitsemän burgeriravintolaa: Maakuntien helmiä ja erikoisvieras Ruotsista

Burger Lovers Finland -yhteisön aktiivi Antti Suikkari kertoo MTV Uutisille, että tänä vuonna tapahtumassa on satsattu mahdollisimman monipuoliseen hampurilaistarjontaan.

Kesän 2022 Burger Lovers -festivaalin ravintolat ovat JJ’s BBQ (Salo), The Van (Kotka), RUOK Burger (Kuusamo), Burger5 (Kuopio), Shoku Burger (Vantaa), Junk Y Vegan (Helsinki) ja Bastard Burgers (Ruotsi). Burgereiden lisäksi tapahtumassa on myös esiintyviä artisteja.

– Emme kutsuneet paikalle burgeriketjuja vaan maakuntien helmiä. Kaukaisin vieras on Kuusamosta, Suikkari kertoo.

Mukana tämän vuoden tapahtumassa on muun muassa lähes kulttimaineen saavuttanut salolainen JJ’S BBQ, joka on erikoistunut savustettuun lihaan. Ravintola valittiin viime syksynä Suomen parhaaksi lounasravintolaksi Edenredin äänestyksessä. Vegaanista tarjontaa edustaa helsinkiläinen Junk y Vegan ja vuoden erikoisvieras saapuu puolestaan paikan päälle Ruotsista.

 – Ruotsalainen Bastard Burger on todella suosittu, kovaa vauhtia kasvava ketju, joka on avaamassa myös Helsinkiin ensimmäistä ravintolaansa. Oikein mainio lisä Suomen burgeriravintoloihin. Heillä on hieno brändi ja hyvä tuote, Suikkari kertoo. 

Smash burgerit edelleen hittihampurilaisia

Bastard Burger tarjoilee smash burgereita, jotka nousivat suuren yleisön suosioon Suomessa viime vuonna. MTV Uutisten Makuja-ruokasivuilla kerrottiin smash burgerin valmistusperiaatteista ja suosion kasvun taustoista huhtikuussa 2021. Mutta mikä on kesän 2022 burgerihitti? 

– Kyllä se on varmasti edelleen smash burger. Trendi ei ole vielä pyyhkäissyt koko Suomen läpi ja smash burgereita myydään nyt todella monessa paikassa.

Lisäksi Suikkari uskoo jenkkityyliin valmistettujen pitkään kypsytettyjen lihojen lyövän läpi. Salolaisen JJ’S BBQ:n suosio on osoittanut, että konseptille riittää kysyntää. Suikkari tarkentaa, että kyseessä ei ole varsinaisesti burgeritrendi, vaikka sopii revitty liha toki purilaisenkin väliin.  

Suikkari uskoo itse myös vegetuotteiden suosion kasvuun.

 – Vaikka jääkiekkokansaan ne eivät uutisten perusteella uponneet, niin kyllä uskon että vegevaihtoehdot lisäävät myyntiä koko ajan, kun tuotekehitys menee eteenpäin. Esimerkiksi The Van -burgeriravintolan smashattu mustapapuburgeri on aivan loistava. Kun reseptiikka kehittyy, niin sitä myötä jengi löytää korvaavia vaihtoehtoja lihapihveille, Suikkari pohtii.

Kun ruoka kallistuu, tuleeko myös burgereista hinnakkaampia?

Viime aikoina on uutisoitu paljon elintarvikkeiden hintojen noususta, jonka vaikutukset heijastuvat väistämättä myös ravintola-alalle. Antti Suikkari ei kuitenkaan usko, että burgereiden hinnat kallistuvat dramaattisesti.

 – Ne ovat kuitenkin suhteellisen edullista ruokaa. Voit tehdä ihan markettijauhelihastakin hyviä burgereita. Jauhelihahan on vähän sellainen lamaraaka-aine.

Suikkari korostaa, että burgeripihvi pitäisi joka tapauksessa valmistaa hieman rasvaisemmasta jauhelihasta.

 – Rasvahan ei varsinaisesti siinä tuotteessa maksa. Burgerista voi toki tehdä juuri niin kalliin kuin haluaa, jos laittaa joukkoon kaviaaria tai hanhenmaksaa. Perus juustoburgerin hinta ei kuitenkaan niin kova ole.

Lue myös: Jauhelihapihvistä "tummanruskeaa lihakarkkia" – Antti Suikkari paljastaa burgeripihvien supermehukkaan ykkösen

Katso video: Miten tehdään täydellinen burgeri?

7:51Täydellisen burgerin rakennusaineet – mistä on täydellinen"bursa"tehty?Huomenta Suomen haastattelussa 2019 Burger Lovers Finlandin festivaali-isäntä Antti Suikkari ja Social Burgerjointin luova johtaja Mika Tuomonen.

Lisää aiheesta:

Suomessa on tällä hetkellä yksi selkeä hittihampurilainen: "Kaikista kuuminta hottia"Yksi pikaruoka on nyt kaikkien huulilla Suomessa: "Vallankumous"Uusi hampurilaisketju Suomeen! Tänne avautuu ensimmäinen ravintola"Saa markettijauhelihastakin huomattavasti parempaa" – tästä burgerista povataan koko kansan hittiä SuomessaOletko jo käynyt? Täältä saa Suomen parhaat hampurilaiset – kolmen kärjessä yksi paikka Helsingistä ja kaksi muualtaAinutlaatuinen ravintolakonsepti Suomessa – MTV testasi lihansyöjiä hämäävän vegeburgerin: ”Tätä olisi mahdoton erottaa jauhelihasta”
HampurilainenRavintolatRuokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Hampurilainen
  • 24.7.13:59
    Ravintolat

    Suomen parhaimmistoon kuuluva burgeriravintola konkurssiin

  • 7.7.06:35
    Väkivaltarikokset

    Puukkomies uhkasi ottaa panttivankeja Rovaniemellä, jos ei saa heti hampurilaista

  • 10.6.10:49
    Ruoka

    Jonin "punainen mökki" on Suomen paras hampurilaisravintola

  • 5.6.18:46
    Ruoka

    Menneiden vuosikymmenten grilliruoasta tuli koko kansan hitti: "Kehittynyt valtavasti"

  • 22.2.09:43
    Ruoka

    Olli on ollut Mäkkärissä töissä vuodesta 1985 – kertoo nyt, miten Big Mac tehdään