Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yli 40 prosenttia Suomeen muuttaneista aikuisista kokenut syrjintää vuoden aikana

2:17Hallitus aikoo selvittää, voisiko työnantajia kannustaa palkkaamaan eritaustaisia ihmisiäHallitus aikoo selvittää, voisiko työnantajia kannustaa palkkaamaan eritaustaisia ihmisiä
Julkaistu 19.03.2024 02:00

MTV UUTISET – STT

Useimmin syrjintää raportoivat Afrikasta Suomeen muuttaneet miehet ja naiset sekä Lähi-idästä Suomeen muuttaneet miehet.

Suomeen muuttaneesta aikuisväestöstä 42 prosenttia on kokenut tulleensa syrjityksi vuoden sisällä, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) MoniSuomi-tutkimuksesta. Heistä 75 prosenttia arvioi syrjinnän perustuneen syntyperään, etniseen taustaan tai ihonväriin.

Useimmin syrjintää näillä perusteilla raportoivat Afrikasta Suomeen muuttaneet miehet ja naiset sekä Lähi-idästä Suomeen muuttaneet miehet.

THL:n mukaan tulokset osoittavat, että syrjintää koetaan Suomessa hyvin monenlaisista syistä.

– Syrjintäkokemukset heikentävät yksilöiden ja ryhmien hyvinvointia, turvallisuuden kokemusta sekä yhteenkuuluvuuden tunnetta suomalaiseen yhteiskuntaan. Erityisesti syntyperään, etniseen taustaan ja ihonväriin perustuvaa syrjintää voidaan torjua vahvistamalla antirasistista työotetta yhteiskunnan eri tasoilla, sanoo THL:n maahanmuuton ja kulttuurisen moninaisuuden tutkimusprofessori Anu Castaneda tiedotteessa.

Lue myös: Orpo järjesti ensimmäisen pyöreän pöydän keskustelunsa – aiheena yhdenvertaisuus ja syrjimättömyys

Vähän sukupuoleen perustuvaa syrjintää

Maahanmuuttajat kuitenkin kokivat tutkimuksen perusteella harvemmin ikään ja sukupuoleen perustuvaa syrjintää kuin koko väestö. Maahanmuuttaneista naisista neljä prosenttia oli kokenut sukupuoleen perustuvaa syrjintää viimeksi kuluneen vuoden aikana, kun vastaava osuus koko väestön naisissa oli kahdeksan prosenttia. Suomen koko väestössä yleisimmät koetun syrjinnän syyt ovat ikä ja sukupuoli.

MoniSuomi-tutkimuksen toissa vuoden tulosten mukaan maahan muuttaneista 26 prosenttia oli kokenut syrjintää työelämässä ja 9 prosenttia sosiaali- ja terveyspalveluissa kuluneen vuoden aikana. Koko väestöllä vastaavat luvut olivat 14 prosenttia ja 4 prosenttia.

MoniSuomi-tutkimuksessa selvitettiin Suomessa asuvan ulkomailla syntyneen aikuisväestön terveyttä, hyvinvointia sekä sosiaali- ja terveyspalvelukokemuksia kyselytutkimuksella toissa vuonna. Kyselyyn vastasi lähes 8 000 ihmistä, jotka ovat itse syntyneet ja joiden vanhemmat ovat syntyneet muualla kuin Suomessa.

Lue myös: Kouluterveyskysely: Ruotsinkieliset koululaiset sanovat kokevansa kotona henkistä väkivaltaa suomenkielisiä enemmän

SPR: Suurin osa Suomessa asuvista on todistanut rasismia, mutta alle puolet puuttuu siihen

Lisää aiheesta:

Musiikkialalla Suomessa esiintyy runsaasti syrjintää Tutkimus: Syrjintä työelämässä on yleistä – nämä asiat voivat altistaa syrjinnälle Kysely: Moni maahanmuuttaja kokee yksinäisyyttä – "Uhka mielenterveydelle"Joka kolmas maahanmuuttaja kokee, ettei saa riittävästi lääkärin vastaanottopalvelujaTutkimus: Enemmistö korkeakoulutetuista ulkomaalaisista on kotiutunut Suomeen hyvin – silti yli kolmannes harkitsee muuttoa poisSuomen ulkomaalaistaustaisten laaja terveyskysely julki: Miehet tupakoivat kantasuomalaisia enemmän – suuri osa kokee syrjintää eikä pääse hoitoon riittävän hyvin
SyrjintäTHLMaahanmuuttoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Syrjintä
  • 17.11.05:45
    Rikospaikka

    Viharikosten määrä roihahti – nyt puhuvat konkaripoliisit

  • 30.10.14:56
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen ei peräänny kirjoituksistaan: "Raamatun sana ei muutu"

  • 10.10.20:10
    Vammaiset

    Tällaista syrjintää vammaiset tytöt kokevat nyky-Suomessa – tärkeää työtä tekevät palkittiin

  • 3.10.18:05
    Politiikka

    Analyysi: SAK esitti ja EK tyrmäsi, vaikka ovat hyväksikäytöstä samaa mieltä

  • 22.9.15:46
    Tanska

    Tanska aikoo maksaa korvauksia grönlantilaisnaisille, jotka pakotettiin käyttämään kierukkaa