Yhdysvaltain tulevalla presidentillä Joe Bidenilla tulee olemaan kova työ poliittisilta mielipiteiltään ja arvoiltaan jakautuneen kansan yhteenkuromisessa, arvelee Pohjois-Amerikan tutkimuksen professori Benita Heiskanen Turun yliopistosta.
Heiskasen mukaan puheissa Yhdysvaltain kahtiajakautumisesta unohdetaan helposti se, että kahden leirin puoluejärjestelmän lisäksi maassa on useita toimijoita, jotka ajavat eteenpäin eri asioita. Asetelma on monimutkainen.Bidenin haasteena on avata vuoropuhelu näiden ryhmien välille.
Yhtenä keinona voisi Heiskasen mukaan olla yhteisen päämäärän luominen, sillä näin ihmiset voisivat samaistua samaan kohteeseen.
– Mutta toisaalta kun ei olla yhtä mieltä edes yhdysvaltalaisuuden luonteesta ja siitä, kenellä on oikeus päästä tai kuulua siihen, Heiskanen toteaa.
Puoluepolitiikan ohella jalansijaa ovat saaneet keskenään eri mieltä olevat aktivistiryhmät ja järjestöt, kuten valkoista nationalismia kannattavat ryhmät ja toisaalta esimerkiksi Black Lives Matter -liike. Ne ovat monin paikoin palauttaneet keskustelun perusasioihin ja niistä kiistelemiseen.
– Esimerkiksi julkinen terveydenhuolto on sellainen ikuisuuskysymys. Ja näistä asioista tullaan sitten ihan varmasti taistelemaan, Heiskanen sanoo.