Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Webber paljastaa: Alonso pyysi minua mukaan Indianapolisiin

Fernando Alonso ja tv-kommentaattorina toimiva Mark Webber Bahrainissa huhtikuussa.
Fernando Alonso ja tv-kommentaattorina toimiva Mark Webber Bahrainissa huhtikuussa. xpbimages.com
Julkaistu 08.05.2017 07:59

MTV SPORT

Entinen Red Bull -kuljettaja Mark Webber paljastaa, että Fernando Alonso pyysi häntä mukaan kolmen viikon kuluttua ajettavaan Indianapolis 500 -kilpailuun.

McLarenilla kisaava Alonso ottaa osaa 28. toukokuuta ajettavaan legendaariseen Indianapolis 500 -kisaan. Espanjalainen jää tuolloin pois samaan aikaan ajettavasta Monacon GP:stä, jonka ottaa hoitaakseen brittitallin kehityskuljettaja Jenson Button.

F1-uransa jälkeen Webber kilpaili Poschen riveissä WEC-sarjassa, mutta viime vuonna aussikuski päätti ripustaa ajohanskansa naulaan. Alonson pyyntö lähteä mukaan Indianapolisin ovaalille ei saanut Webberin päätä kääntymään.

- En ollut kovin innostunut lähtemään sinne. Kunnioitan sankareitani täysin, kuten Rick Mearsia, Mario Andrettia ja Al Unseria. Se kokemus oli kuitenkin jotain sellaista, jota en erityisesti halunnut, Webber kertoi.

- Uskoisin pärjääväni ovaalikisoissa. Rocky (Guillaume Rocquelin), joka toimi Red Bullilla Sebastian Vettelin kisainsinöörinä, kannusti minua lähtemään ovaaleille. Hän teki Newman/Haasilla paljon töitä yhdessä Sebastien Bourdaisin kanssa, ja sanoi “Mark, olisit täydellinen ovaaleille”. Siihen vastasin, että kiitos vain, mutta en luultavasti lähde kokeilemaan, Webber jatkoi.

Kahdesti Monacon GP:n voittanut Webber ei juhlinut koskaan Le Mansin 24 tunnin kisan voittoa. Aussi myöntää, että voitto kestävyyskisassa olisi laittanut paineita osallistumiselle myös Indianapolisin kisaan. Monacon, Le Mansin ja Indiapolisin voittojen triplakruunu on yksi autourheilun tavoitelluimmista titteleistä.

- Jos olisin päässyt seuraavalle askelmalle, niin siitä olisi tullut painetta. Ehkä on kuitenkin hyvä, että jäin siihen. Siitä huolimatta Fernando pyysi Bahrainissa minua kokeilemaan Indyä, Webber sanoi.

Lähde: crash.net

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkösen ex-tallikaverilla tylyä sanottavaa F1:stä – ylistää nykyistä sarjaansa maasta taivaaseen: "Minusta on parempi olla täällä"Entinen F1-kuski kertoo, miten uunotti Mika Saloa: ”Se oli kuin runoutta peileissäni”Ajaako Daniel Ricciardo syksyllä myös formula ykkösten ulkopuolella? McLaren-päällikkö laittaa puita uuniin: "Olen muihin verrattuna hieman erilainen F1-pomo"F1-avauksen epäonnistuja sai tukea tallipomoltaan – "Enemmän potentiaalia kuin Carlos Sainzilla"McLaren vahvisti: Fernando Alonso osallistuu kestävyyskisasarjaanRed Bull ei päästänyt kuskiaan Le Mansiin
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"