Huikean runkosarjan pelannut KalPa nousee yhteensä sataan sarjapisteeseen, mikäli joukkue nappaa kahdesta viimeisestä pelistään kolme paunaa. Päävalmentaja Pekka Virta kuitenkin korostaa, että viimeisillä kierroksilla tulisi ottaa rennosti.
- Pelataan ja nautiskellaan. Olisihan se sadan pisteen raja mukava rikkoa, mutta turha siitäkään mitään pakkomiellettä on tehdä, Virta alleviivaa Savon Sanomien verkkosivuilla.
KalPa kohtaa tiistaina Pelicansin kotonaan ja torstaina Tapparan Tampereella. SM-liigassa käydään tiukkaa taistelua sarjasijoituksista, joten kuopiolaisten pudotuspelivastustajasta ei ole vielä tietoa.
- Muuttuvia tekijöitä on vielä aika lailla. Katsotaan sitten torstain jälkeen, mihin päädyttiin ja ketä saadaan jatkopeleissä vastaan, Virta toteaa.
(MTV3)