Vinttitila asunnoiksi: remontti alkaa
Joka kodin Asuntomarkkinat seuraa kevään 2004 aikana osittain käyttämättömänä olleen yläkertatilan täydellistä uusimista. Yläkertaan tulee nyt kaksi pienehköä kaksiota. Remontin yhteydessä otetaan käyttöön muun muassa ne kaikille tutut, kylmät ullakkotilat jotka jäävät vintin sivuille. Ne lämmöneristetään ja niihin rakennetaan sauna, pesutiloja ja keittiö.
Talo on rakennettu 1950-luvun puolivälissä alun perin linja-auton kuljettajien asuntolaksi. Isohkon, harjakattoisen rakennuksen kellarihallissa on tilaa kookkaille ajoneuvoille, keskikerroksessa on kaksi asuntoa ja yläkerrassa - jota siis nyt uusitaan - on ollut tilapäisempiä asuin- ja yöpymistiloja.
Työ oli tietysti aloitettava purkamisella. Rakennuspiirustuksia ei enää ollut saatavilla, joten tervettä kirvesmiesjärkeä käyttäen oli edettävä. Sähköjen katkaiseminen oli ensimmäinen tehtävä. Kun tapetit revittiin irti, alta paljastui vaakalaudoitus ja sen takaa kartonki, joka piilotti erinomaisen vanhan ajan lämmöneristeen - turpeen!
Kylmien tilojen ja asuinhuoneen välisiin seiniin oli tehtävä aukot jotta tuleviin tiloihin päästäisiin kulkemaan. Kylmien tilojen seinissä oli laudat viistossa; tällä oli haettu rakenteelle jäykkyyttä. Kaikki oli erinomaisessa kunnossa - tämä rakennus oli onnistunut välttämään ne surullisenkuuluisat 70-luvun remontit, joilla pyrittiin tiivistämään taloa. Tiiviitä tuli, ja sairaita.
Kylmän tilan uusi lämmöneristys käsitti yhteensä 175 mm mineraalivillaa kahdessa kerroksessa. Ilmansuluksi käytettiin tervapaperia. Monessa tilanteessahan ei haluta käyttää höyrynsulkumuovia, ja silloin helposti repeävän tervapaperin ohella vaihtoehtoina on vaikkapa verkkovahvisteinen ilmansulkukartonki.
Paperin päälle tuli kipsilevy, joka ruuvattiin koolaukseen noin 150 mm:n jaolla. Raot kitattiin ja nauhoitettiin paperinauhalla - kipsilevyyn ei saa koskaan käyttää lasikuitunauhaa! Nauhojen ja ruuvinkantojen päälle vedettiin ohut pintakitti, joka hiottiin. Kipsilevyseinän voi sitten joko maalata tai tapetoida; pohjamaalaus on kuitenkin hyvä tehdä myös tapetoitavalle seinälle.
(JKA 18.1.2004)
Uusimmat
-
09:58
Erika Vikmanin viestiboksiin kilahti vähättelevä viesti – myös Arttu Wiskari nosti alaa koskevan aiheen esiin ja pyytää keskustelua asiasta
-
09:55
Sipoossa etsitään ihmistä vedestä – paikalla useita yksiköitä
-
09:50
Luulitko, että kevät saapui pysyvästi? Talvi palaa voimalla: Luvassa lunta ja hyytävää pakkasta ainakin kuun loppuun asti
-
09:42
Patrik Laineen joukkue syvässä lamassa – John Tortorella vastasi potkukysymyksiin
-
09:39
Elina Lepomäki: Kirsi Pihan vetäytyminen oli shokki, mutta kokoomus ei ole kriisissä – "Olisi huolestuttavampaa, jos tässä puolueessa juostaisiin jonkun mestarin perässä"
-
09:31
Koronavuoden kova hinta: Työttömien määrä kasvoi kymmenillä tuhansilla – eritoten Uudellamaalla karut luvut
-
09:20
Hengenvaarallista! Perhe pystytti teltan aivan järjettömään paikkaan Englannissa
-
Väriä vanhempien makuuhuoneeseen – tässä ovat Kotoisa-jakson tuotetiedot Mainos
-
09:16
Yle: Espoossa ja Vantaalla jopa muiden kuntien asukkaita rokotettu jonon ohi – Saksassa AstraZenecan rokote ei kansalle kelpaa, annoksia varastossa tuhansittain
-
09:07
Mitalisuosikki jättää hiihdon MM-kisat kesken – Venäjälle kaksi tuntuvaa takaiskua
-
08:45
Mikko Koskisen asema horjuu Edmontonissa – sai uuden kilpailijan, näyttöpeli meni pipariksi
-
08:35
NHL:n yön suomalaiset: Nuorten MM-tähdeltä kunnianhimoinen yritys – Ville Husso esti kaikkien aikojen debyyttimaalin
-
08:30
Pahasti kärsineet opiskelijaravintolat eivät pääse ravintolasulun ja tuen piiriin, vaikka kaikki asiakkaatkin etäilevät kotona: "Älytön tilanne"
-
08:11
Espanjassa uraa luonut Aino Sirje kyllästyi tarjottuihin stereotyyppisiin rooleihin: "Siellä roolitus oli aika ronskia"
-
08:03
Pakastatko leipää? Älä koskaan tee näin, jos laitat koko pussillisen pakastimeen
-
08:02
SM-liigajoukkueen kapteenihärkä palaa johtamaan joukkojaan EHT-karanteenin jälkeen: "Odotin pahempaa"
-
07:48
Tänään kantava jää on huomenna entinen: "Voi olla 30 senttiä paksua ja silti pettää" – lounaassa ja etelässä ei ole enää mitään asiaa jäälle
-
07:38
Hollywood-pari Hilaria ja Alec Baldwin saivat kuudennen lapsensa – edellinen syntyi vasta puoli vuotta sitten
-
07:38
Riitta-Liisa Roponen hiihti jo olympialaisissa, kun Norjan nykytähti oli vaipoissa – Krista Pärmäkoski ollut hukassa ilman veteraanin apua
-
07:33
Yksi kuoli rekan ja henkilöauton nokkakolarissa Kauhavalla
-
Lataa lisää