Viides digitaalinen tv-verkko haettavana

Julkaistu 30.01.2006 15:29(Päivitetty 01.02.2006 23:27)

Verkko on tarkoitettu Ruotsin television ohjelmien välittämiseen Suomessa.

Liikenne- ja viestintäministeriö on julistanut haettavaksi viidennen digitaalisen televisioverkon toimiluvan. Verkko on tarkoitettu Ruotsin television ohjelmien välittämiseen Suomessa.

Valtioneuvosto myöntää toimiluvan enintään 20 vuodeksi, ja lupa voi olla valtakunnallinen. Lähetysverkon sisältö tarkentuu, kun ohjelmistotoimiluvat tulevat hakuun maaliskuussa, ministeriö tiedottaa.

Toimiluvan hakijoiden pitää ilmoittautua liikenne- ja viestintäministeriölle helmikuun puoleenväliin mennessä. Varsinainen hakemus on jätettävä viimeistään 1. toukokuuta.

Suomessa on käytössä kolme televisiolähetyksille varattua digitaalista verkkoa, joista vastaa Digita. Parhaillaan haettavana on myös kännykkätelevision digitaalinen lähetysverkko.

(MTV3-STT)