Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäläisten viisumihakemuksia Suomeen ei oteta elokuussa vastaan lainkaan – taustalla Venäjän päätös sulkea Pietarin pääkonsulaatti

1:47Venäläisten viisumihakemuksia Suomeen ei oteta elokuussa vastaan lainkaan – taustalla Venäjän päätös sulkea Pietarin pääkonsulaattiKatso videolta asiantuntijan kommentit Pietarin pääkonsulaatin tIlanteeseen
Julkaistu 01.08.2023 20:10
Toimittajan kuva

Veera Nikkanen

veera.nikkanen@mtv.fi

Venäläiset eivät voi jättää viisumi- tai oleskelulupahakemuksia Suomeen elokuun aikana. Pietarin pääkonsulaatissa hakemusten vastaanotto on päättynyt, ja Moskovan suurlähetystökin on kiinni elokuun ajan. 

Tilanteen taustalla on Venäjän päätös sulkea Pietarin pääkonsulaatti lokakuun alussa. Ulkoministeriön maahantuloasioiden yksikön päällikön Katja Luopajärven mukaan Pietarin pääkonsulaatin toiminnan päättäminen vie runsaasti resursseja. 

– Pietarin pääkonsulaatin henkilöstön pitää saada keskittyä ja käyttää työaikaansa ja työpanostaan toimintojen alasajoon, joka vie paljon aikaa, hän kertoo.

Syyskuusta eteenpäin Moskovan suurlähetystö on Suomen ainoa edustusto Venäjällä. Suurin osa Suomeen viisumia hakeneista on hakenut viisumia nimenomaan Pietarin pääkonsulaatista, minkä vuoksi sen sulkemisella on suuri merkitys. Myönnettyjen viisumien määrä on kuitenkin laskenut voimakkaasti. Tähän on vaikuttanut etenkin Suomen venäläisille asettamat maahantulorajoitukset. 

– Jos nyt katsotaan vaikka alkuvuoden lukuja, niin vuonna 2023 myönnettiin vain kaksi prosenttia viisumeita siitä määrästä, mitä myönnettiin vuonna 2019, Luopajärvi kertoo. 

Alkuvuonna tammi-kesäkuun välisenä aikana Venäjällä myönnettiin 6 000 viisumia Suomeen.   

Kiinteistön omistaminen ei enää riitä viisumin saantiin

Heinäkuussa maahantulorajoituksia venäläisille kiristettiin entisestään. Nyt kiinteistönomistajilta ja liikematkustajilta vaaditaan välttämätön syy asioida Suomessa henkilökohtaisesti.

– Käytännössä se tarkoittaa sitä, että hakijan pitää pystyä osoittamaan, että henkilökohtainen läsnäolo Suomessa on välttämätöntä. Jos on kyse esimerkiksi kiinteistön omistajasta, niin hänen pitää pystyä osoittamaan, että se kiinteistön huoltotyö esimerkiksi vaatii omistajan henkilökohtaista läsnäoloa ja sitä ei voi esimerkiksi suomalainen huoltoyhtiö hoitaa, Luopajärvi kertoo.  

Luopajärven mukaan hakemukset ja välttämättömyys henkilökohtaiseen läsnäoloon Suomessa arvioidaan tapauskohtaisesti. 

Venäläisillä myyntisivustoilla myydään mökkejä ja vapaa-ajan asuntoja eri puolilta Suomea. Osa myyjistä on valmista vaihtamaan mökin kiinteistöön Venäjällä tai vastaanottamaan maksun ruplina. '

Lue lisää: Venäläismies yritti päästä Suomeen väärällä Puolan oleskelulupakortilla

Lisää aiheesta:

Suomi rajoittaa venäläisten turistien maahantuloa voimakkaasti – "Nuorten miesten rajanylitykset ovat Venäjän toimien takia jo vähentyneet"Vaikka Venäjän turistiviisumit kiellettäisiin, liikenne itärajalla putoaisi vain puoleen – tästä se johtuuVenäläismedia: Viisumiaikoja kaupataan Pietarissa pimeästi 300 eurolla – Suomen konsulaatti tietoinen ongelmastaPolttoaineralli alkaa huomenna itärajalla rajoitusten poistuessa, valtava ero hinnoissa selittää syyn – myös venäläismatkaajia luvassa SuomeenMaahanmuuttoviraston jonot ulottuvat marraskuulle – tilanne vaikeuttaa myös EU-maista tulevien elämää Tuhannet venäläiset haluavat viisumin Suomeen ennen tiukentuvia vaatimuksia – yli 5 000 hakemusta jätetty päivässä Pietarissa: "On tullut kysymyksiä, että kuinka paljon pitää olla rahaa?"
VenäjäPietariKotimaaRajavalvontaSuurlähetystötKiinteistökauppa

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen19:59
    SpaceX

    Venäläinen poistettu SpaceX:n tulevalta lennolta: Syytöksiä epäilyttävistä puuhista

  • Eilen18:42
    Ukrainan sota

    Lähde: Ukraina ja USA neuvottelevat tänään sodan lopettamisesta

  • Eilen17:34
    Ukrainan sota

    Pöllöraati: Stubb tietää, että olemme menossa kohti jotain, josta ei pysty perääntymään

  • Eilen13:25
    Ukrainan sota

    Putin Intiassa: Venäjä jatkaa polttoainetoimituksia USA:n painostuksesta huolimatta

  • Eilen11:39
    Ukrainan sota

    Venäjä: Olemme lännen aggression uhreja