Sotahistorioitsija Lasse Laaksosen mukaan arktisen alueen sotilaallinen merkitys tulee vain kasvamaan.
Norja panostaa yli 50 miljardia euroa puolustukseen seuraavan 12 vuoden aikana, kuten MTV Uutisetkin aiemmin kertoi.
Satsaukset näkyvät arktisella alueella sijaitsevalla, 198 kilometriä pitkällä Venäjän-vastaisella rajalla. Kun nyt rajaa vartioi parisataa norjalaisjääkäriä, on luku jatkossa kolminkertainen.
Viiden jälkeen -ohjelmassa vieraillut sotahistorioitsija Lasse Laaksonen sanoo, että Norja varautuu panostuksillaan ikäviin yllätyksiin pohjoisessa.
– Pohjoisilla alueilla sodankäynti on oma taiteenlajinsa. Siellä vaaditaan paljon erityistä sotataitoa, Laaksonen sanoo.
Lue myös: Norjassa historiallisen suuret panostukset puolustukseen, rajajääkäripataljoona: "Saamme todelliset valmiudet sodankäyntiin"
Venäjä ylivertainen alueella
Venäjä on Laaksosen mukaan arktisella alueella sotilaallisesti ylivertainen. Taustalla on kylmä sota, jonka aikana lännessä keskityttiin luontoon, ilmastoon ja alkuperäiskansoihin, kun samalla Neuvostoliitto varustautui.
