Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Veera Biancalle jopa satoja vihakommentteja päivässä: "Pahimmillaan joku yrittää soittaa"

9:27Naisten kehot tulilinjalla – miksi ulkonäkö herättää vihaa?Moni nainen saa somessa vihakommentteja. Yksi heistä on vaikuttaja Veera Bianca.
Julkaistu 20.02.2025 11:20
Toimittajan kuva
Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Veera Bianca saa jatkuvasti vihakommentteja. Näin hän käsittelee saamansa palautteen.

Erika Vikmanin kritisointi nosti pintaan keskustelun siitä, miten naisten kehosta ja seksuaalisuudesta puhutaan julkisuudessa. Huomenta Suomessa omia kokemuksiaan vihakommentoinnista kertoi pilateseohjaaja ja somevaikuttaja Veera Bianca eli Veera Papinoja. Vieraana oli myös yliopistotutkija Julian Honkasalo.

Lue myös: Kommentti: Läskiviha ei paranna lihavuutta

Papinoja oli liikkuvainen lapsi ja teini, kunnes ulkopuolisten kommentit saivat hänet vihaamaan liikuntaa. Nyt hän on koulutettu pilatesohjaaja, joka haluaa muuttaa vallitsevaa mielikuvaa lihavista ihmisistä liikkumattomina sohvaperunoina. Oman lihavuuden hyväksyminen vapautti Veeran piilottelemasta itseään.

Somessa Papinoja on jatkuvasti läsnä ja siellä vihakommentointia tulee tolkuttomasti. 

– Varmasti sen takia, että olen somessa nainen, mutta lisäksi, että olen pluskokoinen nainen ja suhteellisen itsevarma sellainen. Se on jotenkin somessa lähes kiellettyä. 

Lue myös: Veera vihasi liikuntaa ja kehoaan, kunnes yksi asia muutti kaiken – "On vapauttavaa sanoa ääneen olevansa lihava"

Pahimmillaan vihakommentteja voi tulla satoja yhden päivän aikana. Hän sanoo, että määrä on kasvanut viime aikoina.

Kaikista hurjinta kommentointi on Tiktokissa, mutta Papinojan havaintojen mukaan vihakommentointi on lisääntynyt myös Instagramin puolella.

– Yleensä se on julkisissa postauksissa, mutta kyllä se välillä tulee myös yksityisviesteihin ja sähköpostiin. Ihan pahimmillaan joku yrittää soittaa, mutta se on aika harvinaista!

Välillä Papinoja on yrittänyt vastata kommentteihin ystävällisyydellä, niin sanotulla kill them with kindness -mentaliteetilla. Toisinaan hän on reagoinut niihin julkisesti tekemällä videon. 

Tänä vuonna hän on turvautunut enemmän siihen linjaan, että ilkeät kommentit menevät estoon. Asiallinen kriikki ei haittaa, mutta vihapuheelle ei tarvitse antaa tilaa.

– Meillä ei pitäisi olla sellainen tilanne, että vihapuheeseen on pakko tottua, kun tekee julkista työtä. Todellisuus on, että siihen on välttämätön tottua, muuten tätä työtä ei voi missään nimessä tehdä. Kyllä se kustannus mielenterveydelle on valtava.

Veera on itsekin joutunut käsittelemään näitä asioita terapiassa, vaikka ei sinne niiden takia ole alun perin mennyt.  Näin hän saa pidettyä toleranssinsa sellaisena, ettei hän tule ottaneeksi vihakommentteja henkilökohtaisesti.

Mediassa naiset saavat usein ulkonäköään koskevaa palautetta ja miehillä se ei niinkään koske ulkonäköä. Yllä olevalla videolla tutkija Julian Honkasalo kertoo, mistä tämä johtuu. 

Lue myös: Tiesitkö? BMI-lukemaa ei kannata liikaa tuijottaa – tämä oli sen alkuperäinen tarkoitus

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

Veera järkyttyi iPhonen kuvahaun tuloksesta – lihavuusstigma on terveysriski, johon ministeriökin nyt puuttuuVeera Bianca ottaa kantaa vihapuheeseen – julkaisi liudan viestejä, joita on saanut: "Viikko viikolta törkeämpiä ja vihaisempia"Kuntosalivalmentaja Jenna haukuttiin pystyyn ulkonäkönsä vuoksi – "Jos pystyn treenaamaan, pystyn kyllä auttamaan muitakin"Somevaikuttaja Erna Huskoa tullaan häiriköimään kotiovelle saakka ja perään huudellaan lähes joka kerta, kun hän poistuu kotoa: "Itketty monta kertaa"Naisviha ja sovinismi puhuttavat, mutta miten miehen tulisi reagoida keskusteluun? – "Tarve on isolle asennemuutokselle"Videoissaan Tinna Pehkonen unohtaa vauvan autoon ja kertoo, mitä äidit eivät halua kuulla – palautetta sataa: "Se nostaa joidenkin ihmisten karvat pystyyn"
Veera BiancaSosiaalinen mediaVartaloTasa-arvoErika VikmanTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Veera Bianca
  • 21.4.07:32
    Syrjintä

    Veera järkyttyi iPhonen kuvahaun tuloksesta – lihavuusstigma on terveysriski, johon ministeriökin nyt puuttuu

  • 17.2.12:22
    Seurapiirit

    Veera Bianca ottaa kantaa vihapuheeseen – julkaisi liudan viestejä, joita on saanut: "Viikko viikolta törkeämpiä ja vihaisempia"

  • 10.05.202410:01
    Liikunta

    Veera vihasi liikuntaa ja kehoaan, kunnes yksi asia muutti kaiken – "On vapauttavaa sanoa ääneen olevansa lihava"

  • 30.05.202109:03
    Olet mitä syöt

    Olet mitä syöt -ohjelmasta tuttu Veera Bianca laihtui 35 kiloa – ei käsittänyt, miksi osa varoitteli ilon hetkellä: "Sitä ajattelee, että ei minulle niin voi käydä"

  • 29.05.202115:03
    Matkailu

    Somejulkkisten matkustaminen pandemian aikana hämmentää – matkabloggaaja tyrmää puheet työmatkoista: "Ei se ihan niin mene"