Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vartiuksen raja-aseman päällikkö: Tilanne vaikea, Venäjä ei noudata sopimuksia

15:05Vartiuksen raja menee kiinni – tämä on tilanne nyt Vartiuksen raja suljettiin yöksi – tämä on tilanne nyt.
Julkaistu 19.11.2023 18:38(Päivitetty 19.11.2023 19:12)
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Vartiuksen raja-asemalla liikenne jouduttiin tänään keskeyttämään kahteen otteeseen. 

MTV Uutiset haastatteli raja-aseman päällikkö Jouko Kinnusta aseman sulkemisaikaan iltakuudelta.

Jonot olivat juuri ennen rajan sulkeutumista pitkät Venäjän puolella. Kinnunen kertoo, että rajaliikenteen rajoittamistoimenpiteet johtuvat siitä, että Venäjän viranomaiset ovat edelleen päästäneet raja-alueelle ihmisiä ilman alueelle vaadittavaa Schengen-viisumia.

– Olemme joutuneet turvaamaan muun rajanylitysliikenteen ja käyttämään tällaista tilapäistä rajoittamista, Kinnunen kommentoi.

Lue myös: Puhemies Halla-aho itärajan tapahtumista: "Miten jotkut voivat olla niin varmoja, että tulijat eivät ole Wagnerin palkkasotilaita?"

Kuusitoista ihmistä on hakenut tämän päivän aikana tilapäistä suojelua Suomen puolella. Samaan aikaan Venäjä on kieltäytynyt noudattamasta yhteistä sopimusta ja on puskenut lisää turvapaikanhakijoita kohti Suomea.  Nyt asiasta on lähetetty toistamiseen kirjallinen ilmoitus.

– Olemme vedonneet Venäjän rajaviranomaisiin, että noudattaisimme molemmin puolin rajaa yhteisiä sopimuksia, Kinnunen toteaa.

Esteiden rakentaminen jatkuu

Kinnunen kertoo, että esteiden rakentaminen Vartiuksen raja-aseman ympäristössä jatkuu edelleen yhteistyössä Puolustusvoimien kanssa.

– Virka-apuosasto rakentaa yhdessä Rajavartiolaitoksen henkilöstön kanssa tilapäisiä estelaitteita raja-alueelle. Meillä on hyvä valmius toimeenpanna tarvittaessa uusia päätöksiä rajaliikenteeseen liittyen, Kinnunen painottaa.

Kinnunen kertoo, että turvapaikanhakijoiden saapumisen havaitsemista hankaloittaa se, että Venäjän viranomaiset kuljettavat henkilöt ohi muiden ajoneuvoletkojen ja välittömään rajan läheisyyteen.

Lue myös: Miten Suomen vastaanottojärjestelmä kestää itärajan paineen? Näin vastaa maahanmuuttovirasto

– Venäjän viranomaiset osoittavat heille (turvapaikanhakijoille) polkupyörät ja osoittavat suunnaksi Suomen rajan ja vielä viimeisenä toimena sulkevat portit näiden henkilöiden takana päästämättä heitä takaisin enää Venäjän alueelle.

Kinnunen kiteyttää, että tilanne on nyt vaikea.

– Vetoamme edelleen Venäjän rajaviranomaisiin, että he noudattavat yhteisiä sopimuksia.

Tämänhetkisten tietojen mukaan Vartiuksen raja-aseman on määrä aueta jälleen huomenna aamulla. 

*Päivitys kello 19.12: Muutettu Suomen puolelta tilapäistä suojelua hakeneiden määrä 16:een tietojen täsmennyttyä.

Lisää aiheesta:

Kuhmolaiselta kansanedustajalta suora viesti: "Koko itäraja pitäisi sulkea"MTV jututti Vartiuksen rajalla jonottaneita venäläisiä ja suomalaisia – Kari Kuhmosta: "Ei muuta kuin rajat kiinni, kärsitään"Vartiuksen rajapomo MTV:lle: Venäjän viranomaistoiminta herättänyt rajanylittäjissä aggressiotaKaksi turvapaikanhakijaa onnistui ohittamaan raja-aseman esteet – rajan toiselle puolelle leiriydytty: "He ovat Venäjän vastuulla"Viranomaistiedot: Kymmeniä oletettuja turvapaikanhakijoita saapunut KostamukseenVenäjän rajaviranomainen esti turvapaikanhakijoita palaamasta Kainuussa: "Laittoi oman puolen rajapuominsa kiinni"
ItärajaRajavalvontaKuhmoYhteiskuntaTurvallisuusRajavartiolaitosVenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itäraja
  • 27.11.15:55
    Imatra

    Itärajan luvattomasti ylittänyt mies löytyi Imatralta – jäljet lumessa paljastivat ylityksen

  • 27.11.14:08
    Koirat

    Kuvat: Karvaiset sankarit Hero, Rico, Aava, Ragnar ja Peetu palkittiin

  • 19.11.18:18
    Rajavalvonta

    Lapin itärajalle nousi esteaita – tältä se nyt näyttää

  • 16.11.22:12
    Teatteri

    Kuolema odotti tuhansia suomalaisia Neuvostoliitossa – näytelmä nostaa esiin vaietun historian

  • 5.11.05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa