”Varovasti sanottuna maailman paras kuvaaja”

Kuva: Kari Kuukka
Pilotti Rene Koivisto, Marko Viitanen ja kuvaaja Bart van Aert. Kuva: Kari Kuukka
Julkaistu 31.07.2009 21:37(Päivitetty 01.08.2009 21:12)

MTV3 Katsomon Eye on the Sky -produktiota kuvataan helikopterin ulkopuolelle asennetulla Wescam-kameralla.

Wescam-Kamera on kanadalaisvalmisteinen ja sitä käytetään myös eri maiden asevoimissa. MTV3 Katsomon rallifanien ”oma kamera” on vuokrattu Belgiasta. Annetaan Eye on the Sky –produktion vetäjän Marko Viitasen kertoa lisää.

- Kamera on stabiloitu neljällä niin sanotulla gyrohyrrällä (,jotka takaavat vakaan kuvan kotivastaanottimiin). Kamerassa on 40-kertainen optiikka, Viitanen kertoo.

Vaikka Viitanen pyörittääkin show’ta maasta käsin, tarvitaan kopterikameralle oma kuvaajansa. Hänen nimensä on Bart van Aert (kuvassa oikealla).

- Bart on belgialainen herrasmies, jolla on seitsemän vuoden tausta rallin kuvaamisesta ilmasta käsin. Varovasti sanottuna hän on maailman paras kuvaaja, kun puhutaan ilmakuvasta.

- Bartilla on kaukosäätimet, joilla hän ohjaa kameraa. Monitoreista hän tuijottelee, minkä näköistä kuvaa syntyy, Viitanen jatkaa.

Näin kuva välittyy MTV3 Katsomon käyttäjille

- Kuva siirtyy kamerasta digitaaliseen linkkiin ja siitä kopterin jalaksessa olevaan antenniin. Siitä se lentää jopa kymmenien kilometrin päässä olevaan mastoautoon, jossa on viisi vastaanotinta – oli kopteri missä tahansa, nämä vastaanottimet saavat signaalin. Vastaanottimesta kuva siirtyy satelliittiautoon, jossa se tarkkaillaan ja lisätään grafiikat ja selostus. Sen jälkeen se ammutaan satelliittiin ja sitä kautta Helsinkiin ja aina MTV3 Katsomon katselijoille saakka.

Viitasella on käytössään siis huippuluokan miehistö. Myös pilotti on monessa "operaatiossa" marinoitu ammattilainen.

- Konetta lentää armoitettu Rene Koivisto, liki kymmenen tuhannen lentotunnin kokemuksella. Hän on mies, joka on lentänyt poroja Lapissa ja hirviä itärajalla, oikeastaan ihan mitä vaan mitä voi helikopterilla tehdä.

Kuvasignaalin lähetysautoon saattamisesta vastuu on laskettu Kim Mäkisen harteille.

- Kim on linkkierikoismiehemme. Hän pitää huolen siitä, että linkki koneesta maahan toimii ja sen mukaan ohjaa koneen lentokorkeutta, lentotyyppiä, -puolta ja kaikkea muuta, taaten sen, että kuva kulkee maahan asti, Viitanen selostaa.

Katso kuvagalleria!

Käy katsomassa Eye on the Sky -lähetyksiä, -videoita ja paljon lisää Neste Oil Rallista: MTV3 Katsomo