VaLePa jatkaa pistemenetyksittä

Juha Aho
Juha AhoLehtikuva
Julkaistu 23.10.2013 22:11

MTV3-STT

Vammalan Lentopallo voitti kotonaan kahden edellisen kauden hopeajoukkue Hurrikaani-Loimaan 3-1 lentopalloilun Mestaruusliigan keskiviikon ainoassa ottelussa.

Ensimmäistä kauttaan joukkueessa pelaava keskitorjuja Juha Aho iski palloa kenttään 80 prosentin tehoilla ja syötti kolme ässää kooten 12 pistettä.

– Kaksi erää syöttö ja vastaanotto toimivat, sitten kolmannessa erässä molemmat olivat heikkoja. Neljännen erän alussa näki taas, että porukalla on tuttu ilme pelissä, Oulusta siirtynyt Aho sanoi.

Ilman pistemenetyksiä jatkavan VaLePan tehokkain oli 21 pistettä koonnut Olli Kunnari. Hollantilaishakkuri Sjoerd Hoogendoorn kokosi 18 pistettä.

Hurrikaanin tehokkain oli 15 pistettä kasannut Antti Poikela. Hurrikaani voitti torjunnat 14-7, mutta päätöserässä niitä tuli vain VaLePalle.