Uhkarohkea tempaus Brasiliassa: Ranskalaismiehet kiipesivät 38-metrisen patsaan käsivarsille ihailemaan auringonnousua – pian kimpussa olivat vartijat ja poliisi

Kristus-patsas
Miehet livahtivat sisään ennen auringonnousua ja kiipesivät portaita pitkin ylös 38-metrisen patsaan käsivarsille. Arkistokuva patsaasta / EPA.
Julkaistu 25.08.2021 12:16

MTV UUTISET – STT

Brasilian Rio de Janeirossa viranomaiset ottivat maanantaina kiinni kaksi ranskalaismiestä, jotka olivat kiivenneet Kristus-patsaan päälle katsomaan auringonnousua.

Miehet olivat jääneet patsaan alueelle sunnuntaina sen jälkeen, kun paikka suljettiin yöksi. Ennen auringonnousua he olivat livahtaneet patsaan sisään ja kiivenneet portaita pitkin ylös 38-metrisen patsaan käsivarsille.

Seikkailu päättyi, kun yksi vartijoista huomasi tunkeilijat.

Poliisi takavarikoi kaikki kiipeilijöiden ottamat kuvat ja videot. Miehiä ei kuitenkaan kaduta.

–  Näköala oli hieno. Vain harva saa mahdollisuuden nähdä sen, sanoi toinen kiipeilijöistä, Paul Roux-dit-Buisson AFP:lle.

Kaksikko on järjestänyt samanlaisia tempauksia arkkitehtuuriltaan kuuluisissa kohteissa myös Dubaissa, New Yorkissa ja Pariisissa ja dokumentoinut seikkailujaan sosiaalisessa mediassa.

Miehet vapautettiin maanantaina takuita vastaan. He joutuvat myöhemmin oikeuden eteen.

Tuoreimmat aiheesta

Brasilia