Australian maahanmuutto- ja kansalaisuusasioista vastaava ministeri Alex Hawke ei ole vielä tehnyt päätöstä Novak Djokovicin viisumiin liittyen. Käynnissä on kuitenkin selvitys Djokovicin maahantulon yhteydessä antamasta virheellisestä tiedosta.
LUE MYÖS: Uutta tietoa Novak Djokovicin kohauttaneesta poikkeusluvasta – sellaista ei olisi koskaan pitänyt myöntää: "Tätä ei keksitty tennispelaajien takia"
LUE MYÖS: Novak Djokovic rikkoi hiljaisuuden – supertähden perhe syytti Australian viranomaisia ”kidutuksesta” ja ihmisoikeuksien riistämisestä
Melbournelainen The Age -lehti kertoo hallituslähteistä saamiensa tietojen perusteella, että viranomaiset ovat kiinnostuneita Djokovicin maahantulokaavakkeesta, jossa ilmoitetaan, ettei Djokovic ole matkustanut 14 vuorokauteen ennen Australian-matkaansa. Lehti on jakanut sivuillaan kuvan kyseisestä kaavakkeesta.
Yllä olevalta videolta voit katsoa, miten Djokovicin perhe reagoi lehdistötilaisuudessa esitettyyn kiusalliseen kysymykseen.


