Tutkimus: Ylipainoiset lapset oppivat huonot ruokailutottumukset kotoa
Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan äidin tunnesyöminen ja vähäinen kasvisten käyttö on suoraan yhteydessä lasten huonoihin ruokailutottumuksiin ja siitä seuraavaan ylipainoon.
Elintarviketieteiden maisteri Marja Vanhala Oulun yliopistosta kertoo väitöstutkimuksessaan että ylipainoisten lasten hoidossa tulisi keskittyä lasten syömistottumusten lisäksi myös heidän vanhempiensa ruokailutottumuksiin ja kiinnittää huomiota etenkin vanhempien mielialasyömiseeen. Tutkimustulos paljastaa että ylipainoiset suomalaislapset ovat herkempiä syömään mielialansa vuoksi runsaasti.
Vanhalan mukaan ylipainoiset lapset käyttävät normaalipainoisia lapsia huomattavasti harvemmin kasviksia, marjoja ja hedelmiä. Vanhala korostaa että huonot syömistottumukset opitaan kotoa, ja vanhempien kasvisten käyttö vaikuttaa myös lasten kasvisten käyttöön.
- Hoidettaessa ylipainoisia lapsia on tärkeää ohjata myös heidän vanhempiaan muuttamaan ravitsemustottumuksiaan sekä kannustettava vanhempia pitämää kasviksia lasten saatavilla, Vanhala kannustaa.
Tutkimustuloksen mukaan mielialaan liittyvä runsas syöminen oli yleisempää silloin, jos lapsi asui vain toisen biologisen vanhemman kanssa. Poikkileikkaustutkimukseen osallistui 749 lasta, jotka olivat keskimäärin 7-vuotiaita. Toisena aineistona olivat 54 8-vuotiasta ylipainoista lasta ja 65 normaalipainoista verrokkia.
Lähteet: ruokatieto.fi
(MTV3)
Uusimmat
-
23:50
Yhdysvallat, Puola, Saksa ja Britannia eivät aio lähettää F-16-hävittäjiä Ukrainaan – MTV seuraa sotaa
-
23:30
AKT:lta lakkovaroitukset satamien ahtaustyöhön ja kolmelle autoliikenteen sopimusalalle
-
23:11
Kaupan liitto kehottaa jäsenyrityksiään lopettamaan ay-jäsenmaksujen pidättämisen ja tilittämisen parin viikon kuluttua
-
22:26
Yhdysvallat syytti Venäjää maiden välisen ydinasevalvontasopimuksen noudattamatta jättämisestä
-
22:24
Waltteri Merelä ja Derek Barach kahden naulauksen kerhossa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:04
Ville Peltonen ärähti HIFK:n hölmöilystä – SM-liigan yllättäjäjoukkue on herännyt taas lentoon
-
22:01
Ensimmäinen sketsihahmopudotus kirpaisi Mikko Töyssyä ja Linda Wiklundia: "Tuntuu kollektiivisesti pahalta"
-
21:56
Ruotsin pääministeri: Yksittäisellä mielenosoituksella suuri vaikutus Ruotsin julkisuuskuvaan
-
21:52
Teknologiateollisuuden ja kemianteollisuuden lakot alkavat keskiviikkona
-
21:38
Manchester Unitedille tipahti karmivia uutisia – teki heti uuden hankinnan
-
21:17
Leijonien MM-kultavahdille monoa – NHL-sopimus romukoppaan
-
21:00
Somepersoona Aino Rossi ja Samuel-puoliso: Avioero!
-
20:55
Tappara Waltteri Merelän johdolla voittokantaan, HIFK:n pitkä pisteputki venyi – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina
-
20:48
Jälleen yksi automerkki aikoo täysin sähköiseksi – pyrkii kokonaan hiilineutraaliksi vuoteen 2038 mennessä
-
20:27
Kuinka valita oikeanlaiset silmälasit? Tyyliasiantuntija antaa kolme vinkkiä kehysten valintaan: "Yksi lempiväreistäni, sopii todella monelle"
-
20:20
Tällainen liikunta suojaa aivoja parhaiten amerikkalaistutkimuksen mukaan
-
20:01
MTV:n toimittaja Ukrainassa: Venäjä on Bahmutissa lähellä suurinta voittoaan sitten viime kesän
-
19:58
"Meillä on paremmat pelaajat kuin Suomella" – Tre Kronorin pääkäskijältä räväkkä lausunto kevään MM-kisoista
-
19:29
Tapparalta sopimusuutisia – taiturimainen hyökkääjä allekirjoitti kahden vuoden jatkon
-
19:15
Hannele Laurin sometili joutui hakkerin kynsiin: "Minä en kiristämiseen suostu"
-
Lataa lisää