Turun paikallistaisto jalkapalloliigassa päättyi jo kolmannen kerran peräkkäin pistejakoon. TPS oli torstain ottelussa Interin niskan päällä, mutta tuhlaili maalipaikkojaan. Ottelu päättyi 1-1.
Maalit syntyivät jo pelin alkuvaiheissa. Inter meni viidennellä peliminuutilla 1-0-johtoon Dominic Chatton komealla tykityksellä vastapalloon 18 metristä. Jarno Heinikangas tasoitti 17. minuutilla Kasper Hämäläisen hyvin antamasta kulmapotkusta.
Jatkossa Interin maalipaikat olivat harvassa, mutta TPS loi paikkoja, joista valmentaja Mixu Paatelaisen mukaan olisi pitänyt tehdä 3-4 maalia. Interin maalivahti Patrick Bantamoi teki muutaman loistavan refleksitorjunnan.
- Kyllä tästä jäi hieman hampaankoloon, sillä meillä oli peli niin hyvin hallussa, että kolme pistettä olisi ansaittu, mietti Tepsin maalintekijä Jarno Heinikangas.
Interin valmentaja Job Dragtsma oli tyytyväinen vain joukkueensa ensimmäisen vartin peliin.
- Sen jälkeen pelaajat eivät uskaltaneet pitää rauhassa palloa, vaan hätäiltiin syötöissä ja ote menetettiin, Dragstma manaili.
Ottelu oli melko kovaotteinen. Erotuomari Tero Niemisellä oli täysi työ pitää ohjat käsissään. Hän joutui vetämään esiin myös punaisen kortin. Interin brasilialainen Laercio Ramos jr. tuli kentälle 75. minuutin kohdalla. Kolme minuuttia myöhemmin hän taklasi takaapäin TPS:n Chris Cleaveria ja joutui ulosajetuksi.
Kova taistelupari oli Interin toppari Jos Hooiveld ja TPS:n Armand One. Se päättyi suurin piirtein samoin kuin ottelukin eli tasapeliin.
Veikkausliigaa torstaina:
Inter-TPS 1-1 (1-1)
5. Dominic Chatto 1-0
17. Jarno Heinikangas (Kasper Hämäläinen) 1-1
Erotuomari: Tero Nieminen.
Yleisöä: 4294.
Inter: Patrick Bantamoi, Jos Hooiveld, Joni Aho, Jermu Gustafsson (v), Henri Lehtonen, Dominic Chatto, Teemu Turunen, Miikka Ilo (75. Ramos Laercio, 78. ulosajo), Martin Mutumba, Sami Sanevuori (46. Mika Mäkitalo), Mika Ojala.
TPS: Jukka Lehtovaara, Jani Sarajärvi, Sami Rähmönen, Jussi Nuorela, Simo Valakari, Jarno Heinikangas (v), Chris Cleaver, Kasper Hämäläinen (75. Jukka-Pekka Tuomanen), Armand One, Mikko Paatelainen (90. Jussi Haijanen), Mika Ääritalo (73. Antti Hakala).
(MTV3-STT)