Tommi Evilällä voitokas paluu

MTV3
Julkaistu 24.06.2006 19:17(Päivitetty 24.06.2006 20:51)

Tommi Evilä teki paluun kilparadoille Kuortaneen eliittikisoissa. Helsingin MM-kisojen pituushypyn mitalisti ponkaisi viisi hyppyä, joista paras (780) toi voiton. Kuortaneella Evilä hyppäsi vielä vajaamittaisella vauhdilla, mutta silti 2,9 metriä sekunnissa puhaltaneeseen myötätuuleen syntyi uran paras kauden avaustulos.

- Se on myös ennätys 16 askeleen vauhdilla, Evilä tuumi.

Evilällä MM-kisojen jälkeinen aika on ollut vaikeuksien täyteinen. Talvella flunssa ja takareisivaiva estivät hallikilpailut. Keväällä ponnistavan jalan polveen tullut ns. hyppääjän polvena tunnettu rasitusvaiva siirsi kauden avauksen juhannukseen. Kisaa edelsi erittäin intensiivinen polven kuntoutus.

Polvivaiva on estänyt vain lajiharjoitukset, joten Evilän fysiikka ja nopeus ovat huippuiskussa. Ennen kuin ominaisuudet muuntuvat huipputuloksiksi tarvitaan kuitenkin lisää hyppyjä ja kilpailurutiinia.

- Kun hyppäsin viime keväänä 778 (kauden avauskisan ennätys) silloin oli takana 200 hyppyä, nyt vajaat kaksikymmentä, Evilä kuvaili.

Kuortaneella Evilän hypyistä kolme painui yliastutuksi, mutta tamperelaista se ei huolettanut. Hän nautti paluustaan kilparadoille ja innokkaasti kannustavan yleisön eteen, jolle hän tarjosi myös nähtävää.

- Alkuperäinen suunnitelma oli hypätä neljä hyppyä, mutta tein yhden ylimääräisen yleisölle, Evilä kiitteli kuortanelaisyleisön kannustusta.

Evilä ei ole mukana ensi viikon Euroopan cupin Superliigassa Malagassa. Siellä Suomen joukkueessa hyppää Kenneth Kastren. Evilä antaa polvensa palautua kunnolla ennen kuin jatkaa kisaamista. Evilän seuraava kisa on näillä näkymin Turun Eliittikisa 2. heinäkuuta.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu