Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Todistamme Krimin taistelun alkua" – ex-brittiministeriltä kova ennustus Ukrainasta

0:15Ukrainan ohjusisku Venäjän Mustanmeren laivaston tukikohtaan tallentui silminnäkijän videolleUkrainan ohjusisku Venäjän Mustanmeren laivaston tukikohtaan tallentui silminnäkijän videolle
Julkaistu 02.10.2023 19:04

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

"Ukraina on voittamassa, nyt on aika saattaa työ maaliin."

Näin kirjoittaa Britannian entinen puolustusministeri Ben Wallace Telegraph-lehden kolumnissaan.

Elokuun lopussa virasta väistynyt Wallace tunnetaan Ukrainan vahvana tukijana. 

Wallace näkee, että Ukrainan joukot ovat kehittyneet kesän aikana esimerkiksi taktiikan osalta ja Ukraina on käyttänyt lännen toimittamia aseita parhaan kykynsä mukaan. 

Hänen mukaansa Ukraina etenee hitaasti, mutta varmasti Venäjän puolustuksen lävitse. 

– Joskus jaardi jaardilta, joskus kylä kylältä. Ukrainalla on momentum ja se puskee eteenpäin. Meillä on mahdollisuus auttaa lopettamaan tämä (sota). Venäjän armeija on murenemassa, ex-ministeri kirjoittaa. 

– Ukraina on oppinut uusia taktiikoita kauhistuttavien miinakenttien ylittämiseksi, ja Storm Shadow -iskut tuhoavat Venäjän päämajoja, Wallace sanoo. 

Storm Shadow on brittiläinen pitkän kantaman ohjus, jollaisella Ukraina iski syyskuussa Venäjän Mustanmeren laivaston päämajaan Krimillä. Ukraina on väittänyt tappaneensa iskussa kymmeniä upseereja.

– Todistamme Krimin taistelun alkua, Wallace kirjoittaa. 

Ben Wallace UkrainaBen Wallace tunnetaan vahvana Ukrainan tukijana.AOP

"Putinilla enää kaksi oljenkortta"

Wallacen pääviesti kolumnissaan on se, että lännen pitää antaa Ukrainalle avaimet voittoon tarvittavan aseellisen tuen avulla. 

– Aivan kuten inhimilliset tunteet ajavat Ukrainaa menestykseen, se on myös (Vladimir) Putinin ja hänen rikollisen hallintonsa väistämätön puute. Romantiikka, ego ja kosto ajoivat Putinin hyökkäämään Ukrainan, ja ne johtavat myös hänen tuhoonsa, Wallace sivaltaa. 

Lue myös: Hyökkääjältä napattuun T-72-panssarivaunuun tuli ongelmia: Ukrainalaiskomentaja soitti tekniseen tukeen – Venäjälle!

Ex-ministeri sanoo, että Putinilla on jäljellä enää kaksi oljenkortta: sodan pitkittäminen ja kansainvälisen yhteisön jakaminen. 

– Britannia voi tehdä jotain kummankin asian eteen. Meidän pitää auttaa Ukrainaa säilyttämään momentuminsa, joka vaatii lisää ammuksia, ATACMS-ohjuksia ja Storm Shadowseja. Ja paras tapa pitää kansainvälinen yhteisö yhdessä on osoittaa menestystä. 

Wallace antaa myös neuvon lännelle, jonka yhtenäisyydessä on ollut havaittavissa rakoilua. 

– Ukraina asettaa suunnan meidän turvallisuudellemme vuosien ajaksi, Wallace painotti. 

Britannian tuki vaikuttaa jatkossakin olevan vankkumatonta. Tuore puolustusministeri Grant Shapps kertoi käyneensä keskusteluja maansa armeijan johtajien kanssa brittijoukkojen lähettämisestä Ukrainaan – vaikkakin koulutustehtäviin.

Wallacen kovasta suitsutuksesta huolimatta Ukrainan kohta nelikuukautinen vastahyökkäys ei ole tuottanut toistaiseksi merkittävää läpimurtoa Venäjän puolustuslinjaa vastaan. Kesän aikana Ukraina on tosin lisännyt lennokki-iskuja Venäjän maaperällä sekä kiihdyttänyt merkittävästi iskuja miehitetyllä Krimin niemimaalle. 

Lue myös: Ukrainalainen Oleh, 22, kertoo työstään sotilaslentäjänä – näin toimii kuljetuskopteriin asennettu raketinheitinjärjestelmä

Britannia harkitsee sotilaiden lähettämistä Ukrainaan – tästä on kyse

Britannia: Venäjän uusi massiivinen puolustusbudjetti paljastaa Putinin sotasuunnitelmien pituuden

Nato lähetti AWACS-koneita Venäjän rajalle – valtava tutkakupoli valvoo sotilastoimintaa

Harvinaista Leopard 2 -kuvaa: Ukrainan panssarivaunu tulittaa jalkaväen suojana

Lisää aiheesta:

Puolustusvoimien komentaja Janne Jaakkola kertoo, mitä hän nyt Ukrainan sodassa seuraaWSJ: Länsi painostaa Ukrainaa hankkimaan B-suunnitelman sotaanEx-venäläisdiplomaatti syyttää "pelkuri"-länttä Ukrainan hyökkäyksen ongelmistaSaksan armeijan salainen arvio: Ukraina on itse pilannut vastahyökkäyksensäLähteet Politicolle: Ukraina hyökännee toukokuussa – vaihtoehtoisia reittejä on kaksi, mutta oikeastaan yksiNavalnyin liittolaisen mukaan HIMARS muutti sodan ja Putin hinkuu nyt aselepoa: "Marsalkka Kylmyys kutsutaan pelottelemaan eurooppalaisia"
Ukrainan sotaUkrainaVenäjäVladimir PutinUutisohjelmien aiheetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 05:31
    Ukraina

    Trump Ukraina-neuvotteluista: "Uskon, että meillä on hyvät mahdollisuudet päästä sopimukseen"

  • 01:05
    Aseet

    Asekauppa vetää paremmin kuin koskaan – Sipri: Korkein taso kautta aikojen

  • Eilen22:15
    Rauhantunnustelut

    Rubio: Ukrainan rauhan eteen on vielä tehtävä paljon töitä

  • Eilen18:18
    Ukraina

    Ukrainan valtuuskunta ja Trumpin neuvottelijat aloittivat tapaamisen: "Ei pyritä ainoastaan lopettamaan sotimista"

  • Eilen16:37
    Helena Petäistö

    Helena Petäistön kolumni: Ei rauhaa näköpiirissä – Putinilla käytössä vanhat metodit