Terveelliset huonekalut tekevät tuloaan
Terveyden lisäksi tärkeää terveysvaikutteisissa huonekaluissa on muoto- ja väri. Niissä skaalaa riittää mutta punainen on muotiväri ja epäterveellisten kalujen välttäminen trendi.
-Valitaan ergonomisia huonekaluja, se näkyy mm. kovasti mainostettujen sänkyjen kohdalla. Tekstiileissä valitaan sellaisia kankaita joista ei aiheudu allergiaa, Habitare-messujen näyttelytoimikunnan puheenjohtaja Antti Wuorenjuuri sanoo.
Töissä ja koulussa pitäisi pitäisi istua ja olla selkää säästävästi, mukavasti ja vaivoja välttävästi. Niinpä huonekalukaupan myynnin kasvu on muuttanut pois kotoa.
-Julkisen tilan kalustaminen on kasvanut eniten. Toimistoihinhan on tullut uusia vaatimuksia tietokoneiden, tietotekniikan ja kommunikaation vuoksi, jolloin se vaatii uusia kalusteita, Wuorenjuuri kertoo.
Tauon paikka pitäisi olla jokaisessa tekemisessä. Ja kun suomessa on ollut noususuhdanne niin huonekalualallakin on mennyt mukavasti. Toinen ala on työntänyt toista menestykseen.
-Nyt on rakennettu voimakkaasti ja se on vaikuttanut suuresti. Sekä asuntojen rakentaminen että julkisten tilojen rakentaminen vaikuttaa sisustamiseen.
Myös kotona voi olla terveellisesti, jopa tosi vanhoin keinoin. Keinutuoli on nimittäin tuoreen tutkimuksen mukaan todettu terveelliseksi, keinuttelu kun pitää liikkeessä 10-15 prosenttia lihasmassasta. Keinutuolejakaan -ainakaan suomalaisia- ei mene tarpeeksi kaupaksi sillä tuonti on jyrännyt viennin.
-Suurin yksittäinen syy on hinta. Huonekalujen tekeminen on edelleen käsityötä. Suuri massa tulee edullisista huonekaluista, jotka tehdään ulkomailla, Wuorenjuuri sanoo.
Muotoilun ja kunkin silmää miellyttävien värien lisäksi terveysseikat ovat nyt niitä joiden perusteella ihmiset tekevät mielestään tyydyttäviä sisustusratkaisuja.
(MTV3)
Uusimmat
-
11:54
Vauva varasti shown Mika Aaltolan Nato-haastattelussa MTV:lle: "Olen vähän lastenhoitovuorossa täällä" – katso kuinka kaksi työtä sujui yhdellä kertaa!
-
11:51
JUURI NYT: Katso kuninkaan ja presidentin lausuntotilaisuus suorana! MTV Uutiset seuraa Niinistön ja rouva Haukion valtiovierailua Ruotsin Kuninkaanlinnassa
-
11:45
Valtava myllytys muutti Mikael Granlundia – "Kun jokainen haluaa joka puolelta jotain, sitä alkaa olemaan vähän varovaisempi"
-
11:30
USA:n kiekkotähdet Tampereen yöelämässä – pelaajien toiminta MM-turnauksessa herättää ihmetystä: "Onko tämä enää huippujääkiekkoa?"
-
11:30
Ex-jalkapalloilijan hyppy epäonnistui – putosi kuolemaansa, vaimo kuvasi tapahtunutta veneestä
-
11:28
Rouva Jenni Haukio luotti Ruotsi-vierailullaan vaaleansiniseen – erityisesti kukkakuviointi kiinnitti huomion
-
11:27
Suomen tulee hakea Nato-jäsenyyttä, esittää ulkoasiainvaliokunta – Halla-ahon mukaan Natoon liittyvä "mutuilu" on vähentynyt
-
11:20
Venäjän tykistö ampuu umpimähkään, koska ei muutakaan voi – Ukraina vastaa "erittäin tehokkailla" lahjahaupitseilla
-
11:18
Kirjailija Miki Liukkonen ja laulaja Rita Behm kihloihin
-
11:09
Tutkimus löysi mahdollisen selityksen kätkytkuolemalle
-
11:02
Ukraina: Venäjä iskenyt ohjuksilla Koillis-Ukrainaan – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
10:58
Nuoret erimielisiä Naton tuomasta turvasta: "Lissabonin sopimus olisi riittänyt" – kansanäänestyksen sivuuttaminen sai sekä ymmärrystä että hämmennystä
-
10:51
USA:n toilailu Leijonia vastaan kuumensi tunteet: Petteri Sihvonen kiehahti Jonne Virtaselle – "Ota iisisti ennen kuin saat sydänkohtauksen"
-
10:47
Aleksandr Ovetshkin palasi Venäjälle – "En voi edes kuvitella, millaista se olisi ollut 1990-luvulla"
-
10:42
Ruotsi allekirjoitti Nato-hakemuksensa – ulkoministeri Linde: Hakemus jätetään yhdessä Suomen kanssa
-
10:30
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: MTV paikalla oikeudessa
-
10:22
Poliisi huolissaan mopoiluista, yli puolet tarkastetuista sai sakkoa – myös vanhempien käytös välinpitämätöntä ja "poliisia syyllistävää"
-
10:18
Nato-Suomi olisi sama Suomi kuin nytkin, RKP:n ryhmänjohtaja muistuttaa – ydinaseita ja uusia tukikohtia tuskin nähdään: "En usko, että Nato sellaista edes haluaa"
-
Vinkkejä kodinhoitohuoneeseen Mainos
-
10:08
Kevät antaa odotuttaa itseään kuukausiennusteessa, viileää ja sateista – Pekka Pouta: "Eihän tämä lohdulliselta näytä"
-
Lataa lisää