Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tällaisille laitteille kaikesta säästävä hallitus antaa 70 miljoonaa euroa – "Tulee mullistamaan kaiken"

2:10Hallitus panostaa kymmeniä miljoonia kvanttitietokoneisiin leikkausten keskelläKatso video: Tästä syystä hallitus panostaa kvanttitietokoneisiin leikkausten keskellä.
Julkaistu 26.09.2023 07:19
Toimittajan kuva

Joonas Turunen

joonas.turunen@mtv.fi

Hallitus esittää tuntuvien menoleikkausten vastapainoksi 70 miljoonan euron rahoitusta hankkeeseen, jossa Suomeen kehitetään entistä tehokkaampia kvanttitietokoneita. Panokset ovat suuria, sillä kvanttiteknologiasta ennustetaan seuraavaa suurta mullistusta tekoälyn rinnalle.

Kvanttiteknologia on useimmille suomalaisille tuntematonta, mutta tiedeyhteisölle ja yrityksille kyse on sarjasta mittavia hankkeita, joista voi odottaa tulevina vuosina myös konkreettisia tuloksia.

Kvanttiteknologian professori Mikko Möttönen Aalto-yliopistosta ja VTT:stä kiteyttää asian näin.

– Kvanttitietokoneella on sovelluksia läpi kaikkien korkean teknologian alojen. Se tulee mullistamaan loppujen lopuksi kaiken, ja se laskee täysin eri tavalla [kuin nykyiset tietokoneet]. Ja kun se saadaan käyttöön, niin se mahdollistaa sellaisten ongelmien ratkaisun, joita muuten ei voida ratkaista, hän toteaa.

Lue myös: Suomen ensimmäinen kvanttitietokone valmistui! Näin sitä voidaan hyödyntää: "Vaikuttaa kaikkiin toimialoihin"

Kvanttitietokoneet ovat vielä kehitysvaiheessa, mutta arvio on, että niiden suuri laskentateho voi nopeuttaa jatkossa esimerkiksi lääkkeiden kehittämistä. Erityisen hyvin ne sopivat sellaisten ongelmien ratkaisuihin, jotka vaativat lukemattomien eri vaihtoehtojen laskemista ja prosessoimista.

Hallitus aikoo panostaa kvanttiteknologiaan 70 miljoonaa euroa. Taustalla on valtioiden välisen kisan koventuminen, jossa suomalaiset ovat nyt hyvissä asemissa. 

Teknologian taloudellisesta merkityksestä kertoo se, että Otaniemeen ollaan rakentamassa osana Kvanttinova-hanketta elintärkeän sirutuotannon pilottilinjasto. Valtio osallistuu hankkeeseen 79 miljoonalla eurolla, mutta valtaosa rahoituksesta tulee yrityksiltä.

– Kvanttinova-hankkeen on paljon suuremmat lyhyemmällä aikavälillä, koska siinä on suomen puolijohdeteollisuutta hyvin laajasti mukana ja siellä on isoja sekä pieniä yrityksiä, puhutaan noin 500–600 miljoonan euron investoinnista yritysten osalta, sanoo tutkimusalueen johtaja Tauno Vähä-Heikkilä.

Lue myös: Suomi ottaa ensi vuonna 11,5 miljardia lisää velkaa – Orpo: "Tilanne on vakava"

Lisää aiheesta:

Historian suurin rahoitus suomalaiselle kvanttitietokoneiden kehittäjälle – näitä osaajia tarvitaan nytSuomen ensimmäinen kvanttitietokone valmistui! Näin sitä voidaan hyödyntää: "Vaikuttaa kaikkiin toimialoihin"Espooseen aletaan rakentaa pienen huoneen kokoista tietokonetta – voi auttaa lääkekehityksessä, tietoturvassa ja ongelmissa, joita ei osata vielä edes kuvitellaKvanttitietokone ratkaisi muutamassa minuutissa ongelman, johon supertietokoneella menisi 10 000 vuotta – suomalaisprofessori: Valtava edistysaskelHuima summa! Suomalaisyritys sai yli 11 miljoonaa euroa kvanttitietokoneen kehittämiseen – tavoitteena tehdä "aikamoinen uroteko"Pohjoismaiden tehokkaimmalla supertietokoneella voi mallintaa vaikka aurinkomyrskyn – "Elintärkeä hankinta"
TeknologiaTalousValtion budjettiTiede

Tuoreimmat aiheesta

Teknologia
  • Eilen10:05
    Digi

    Suomi.fi-tunnistautumisen häiriö ohi – yo-kirjoitukset turvassa

  • Eilen06:12
    Yrittäjyys

    Energiakummisetä Sture kertoo, millä Suomi nousee – vihreään siirtymään tuhlattu 300 miljardia: "Kukaan ei osaa, kaikki saa rahaa"

  • 12.9.09:00
    Dronet

    Näin toimivat tulevaisuuden lennokit: "Seuraava askel on itse ajatteleva drooni"

  • 12.9.06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • 8.9.07:00
    Tekoäly

    Tekoälytietokoneet yleistyvät kovaa vauhtia – selvitä nämä tietosuoja-asetukset ennen käyttöä