Tanskanen ja Holopainen urheiluvuoden yllättäjät

Julkaistu 02.12.1997 17:46

Urheilumuseoklubi on valinnut vuoden yllättäjiksi odotetusti voimistelija Jani Tanskasen ja hänen valmentajansa Mika Holopaisen.

-Urheiluvuoden yllättäjä ei varmasti ole kenellekään enää yllätys. Rekkitaituri Tanskasen suoritus Lausannessa oli huikea, sillä Tanskanen onnistui lähes täydellisesti telineellä, johon kuuluu olennaisesti riskinotto, luki palkinnon perusteluissa.

Voimistelun arvokisavoittoja on odotettu pitkään. Ennen Tanskasta edellinen MM-kulta on Paavo Aaltosen rekkikulta vuodelta 1950, Eugen Ekman voitti olympiakultaa hevosella vuonna 1960 ja Lasse Laine saavutti EM-kultaa permannolta 1967. Urheiluvuoden yllättäjäksi palkittiin myös valmentaja Mika Holopainen, joka on tehnyt pitkäjänteistä työtä voimistelun menestyksen eteen. Tulokset ovat olleet näkyvissä jo muutaman vuoden ajan, sillä vuonna 1994 Holopaisen valmennuksessa oleva Jari Mönkkönen valittiin vuoden yllättäjäksi.

Urheilumuseoklubiin kuuluu 99 jäsentä, joita yhdistää kiinnostus urheiluun, siitä käytävään keskusteluun ja urheilutietämykseen.
(STT)