Tällaiseen kotiinko Tarja Halonen palaa? Katso kuvat!
Tänä vuonna Linnan juhlia isännöi viimeistä kertaa Tarja Halonen ja pian on edessä muutto entiseen kotiin.
Tarja Halonen isännöi itsenäisyyspäivänä viimeisiä Linnan juhliaan ja helmikuussa valta siirtyy uudelle presidentille. Myös Mäntyniemi ja kaunis kesäpaikka Naantalin Kultarannassa vaihtuvat samalla vaatimattomimpiin.
Halonen on syntynyt Helsingin Kalliossa, ja hänen arvellaan haluavan sinne takaisin valtakautensa päätyttyä.
Arajärven vuonna 2007 ostama kattohuoneisto Helsingin Hakaniemestä voi hyvinkin olla presidenttiparin uusi koti. Julkisuudessa arvioitiin aikoinaan asunnon myyntihinnan olleen yli puoli miljoona euroa, joka on taatusti noussut alueen hintakehityksen mukaisesti.
Arajärvellä on lisäksi asunto Helsingin Torkkelinmäellä sijaitsevassa arvokiinteistössä. Lisäksi presidenttiparilla on 50-neliön sijoitusasunto Helsingissä Hakaniemen torin läheisyydessä.
Arajärvellä on myös kerrostalo-asunto arvostetulla alueella Helsingin Torkkelinmäellä.
Presidentin virallinen kesäasunto, Kultaranta, sijaitsee Naantalissa, mutta Halonen on pitänyt Helsingin Marjaniemessä sijaitsevan mummonmökkinsä. Eläkepäivien kesäauringosta nautitaan siis todennäköisesti täällä.
(MTV3)
Uusimmat
-
23:32
Palkka-armeija Wagner rekrytoi 1000 venäläistä vankia taistelemaan Ukrainaan, Ruotsi lähettää kouluttajia Britanniaan valmentamaan ukrainalaisia sotilaita – MTV seuraa sotaa
-
23:24
Senaatti hyväksyi Bidenin ilmasto- ja terveydenhuoltopaketin
-
22:54
Erling Haaland lipsautti kirosanan TV-haastattelussa – toimittajan huomautus vain pahensi tilannetta: "Anteeksi!"
-
22:13
Villit huhut vievät Teemu Sunista floppikuskin tilalle WRC-luokkaan – "Ei ole minun asiani"
-
21:59
HJK suli lisäajalla ja tunteet kuumenivat – tähtipelaajalta täyslaidallinen tuomarille: "En tiedä"
-
21:50
Islamilainen jihad -äärijärjestö on hyväksynyt Israelin kanssa tehdyn Gazan tulitaukosopimuksen
-
21:34
Salaman sytyttämä polttoainevarasto roihuaa edelleen Kuubassa – 17 palomiestä kateissa
-
20:44
Gazassa jälleen viisi kuollut, vaikka tulitauko häämöttää
-
20:38
Ilmiömäistä: Erling Haalandin häkellyttävä Valioliiga-debyytti toi jatkoa mykistävälle tilastolle
-
20:27
Onko sinulla tällainen tyyny? Vaihda uuteen – kunto selviää nopealla kikalla
-
20:14
Uskomaton temppu sai Toni Kuuselan kiroamaan – Lassi Etelätalo vei SM-kullan nenän edestä: "Perkele"
-
19:54
Amnesty-vyyhti kiihtyy – järjestö pahoitteli raporttiaan Ukrainan sodasta, muttei perunut sitä
-
19:51
Valtava suru Britanniassa: 12-vuotias Archie-poika menehtyi kuukausien taiston jälkeen – oliko tragedian taustalla tämä vaarallinen nettihaaste?
-
19:08
Oliver Helander paljasti syyn keskeytykselleen: "Käveleminenkin oli vaikeaa"
-
19:02
Myrsky keskeytti Vaasa Festival -musiikkitapahtuman ennen aikojaan – "Luonnonvoimat heittivät aikamoisen shown kehiin"
-
18:54
Vauhdikasta menoa! Koirat kilpailivat surffaamisen mestaruudesta Kaliforniassa – katso ihastuttava video
-
18:52
"Yleensä ensimmäinen merkki siitä, että jotain on tekeillä" – nämä asiat voivat paljastaa, että kumppanisi on etääntymässä sinusta
-
18:41
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
18:30
Kymmeniä tuhansia turisteja jumissa Kiinan "paratiisisaarella" – tästä koronatoimessa on kyse
-
18:22
Esapekka Lappi järjesti melkoisen show'n – "Liikaa toimintaa mielenterveydelleni"
-
Lataa lisää