T.i.l.a.-ohjelma neuvoo:
- Kaunista saa edullisestikin ja ylellistä ei kannata pelätä
Helsingin keskustassa sijaitsevan asunnon makuuhuoneessa ovat puhaltaneet uudet tuulet. Valkoisen sängyn takana hehkuu punaisena seinä, johon katon valokuilu luo eläväistä tunnelmaa. Lopputulokseen tarvittiin kuusi halogeenilamppua ja kaksi loisteputkea sekä aiottua isompi remontti. Tulos oli kuitenkin vaivan arvoinen.
– Valaistus tekee seinästä taideteoksen, t.i.l.a.-ohjelman sisustussuunnittelija ja sisustusarkkitehti Pirkko-Liisa Topelius sanoo tyytyväisenä.
Asunnon omistaja, Sari Aho, vahvistaa, että iltaisin käytössä onkin vain makuuhuoneen tunnelmavalo, joka tuo mieleen tulen loimun.
– Lopputuloksesta tuli parempi kuin odotin. En olisi itse osannut kuvitella tällaista sängynpeittoa ja makuuhuoneen kaapitkin tilattiin näkemättä, Sari ihmettelee.
Valolla ja värillä tunnelmaa
Suunnittelutyön lähtökohtana on aina tutustuminen asiakkaaseen ja hänen toiveisiinsa. Pirkko-Liisa Topelius korostaa, että yksityiskodin sisustuksen suunnittelu on luottamusasia, joka vaatii paneutumista asiakkaan tyyliin ja elämäntapaan.
– Monet asiat kodissa paljastavat sen millaisista ihmisistä on kyse. Asunnon täytyy palvella käyttäjänsä tarpeita.
Sari Ahon ja hänen miehensä makuuhuoneen suunnittelu alkoi loka-marraskuussa 2003, ja työ valmistui helmikuussa.
– Tämän makuuhuoneen haasteita olivat hyvän valaistuksen suunnittelu, tunnelman luominen sekä riittävän säilytystilan aikaansaaminen makuuhuoneeseen, Pirkko-Liisa kertoo.
Ennestään oli hyvä sänky – muut tavarat taas olivat ”ajautuneet” huoneeseen. Pirkko-Liisa mittaili sopusuhtaista ja väljää tilaa, katseli mietteliäästi ikkunaa, josta lankesi sisään kaunista valoa – ja päätti ottaa sisustuksen suunnittelun lähtökohdaksi tunnelmanluomisen valon ja värin avulla.
Punaisen sävy löytyi tyynystä
Makuuhuoneen tumma punainen lähti ideana olohuoneessa olevasta Marimekon unikkosarjan tyynystä. Kolmen sävyn joukosta asunnon omistaja valitsi mielestään parhaan.
– Väri tuo mieleen Espanjan tai Meksikon, ja tuntuu oikein omalta, Sari sanoo.
Kauniisti putoavan, tikkisamettisen sängynpeiton Sari teetti Pirkko-Liisan ohjeiden mukaan.
– Ajatus sametin yhdistämisestä punaiseen on hyvä, Sari nyökkää Pirkko-Liisalle, joka kehottaa rohkeasti tarjoamaan sisutuksessa elämyksiä eri aisteille.
– Tämä peitto suorastaan vaatii koskettamista, ja sängyn alla oleva pellavasamettimatto korostaa vaikutelman mukavuutta.
Matkamuistona hankittu australialainen aboriginaali-taulu sopii kuin nenä päähän makuuhuoneen samanhenkisen pikku kaapin päälle. Taulun pyöreät muodot toistuvat kauniisti kaapin ovissa.
Pirkko-Liisan mukaan matkamuistojen kertyminen kodin nurkkiin on yleinen ilmiö.
– Esineet on yleensä ripoteltu ympäri asuntoa. Kokoamalla samanhenkiset yhteen ja etsimällä niille harkitut paikat tavarat pääsevät oikeuksiinsa.
Sisustus tuo hyvinvointia
Pirkko-Liisan mielestä sisustaminen ei ole statuskysymys, vaan kaunis koti liittyy luonnollisesti ihmisen hyvinvointiin.
– Haluan aina muistuttaa, että edullisestikin voi tehdä hyvää jälkeä ja ylelliseltä näyttäviä ratkaisuja.
Pirkko-Liisa tietää mistä puhuu. Hän on paitsi sisustussuunnittelija ja sisustusarkkitehti, myös galleristi. Sisustajan työn lisäksi Pirkko-Liisa on opettanut sisustussuunnittelua ja värioppia sisustusalan opiskelijoille mm. Taideteollisessa Korkeakoulussa ja Lahden ammatillisessa aikuiskoulutuskeskuksessa.
Sisustussuunnittelijat tietävät, että suomalaiset vieroksuvat ylelliseltä näyttäviä ratkaisuja.
– Meillä on takaraivossa kasvatuksen mukana tulleita turhia pelkoja siitä, että jokin näyttää ”liian hienolta”. Ei uskalleta tehdä upeaa jälkeä itselle.
Hymyileväinen ja sanoissaan harkitseva Pirkko-Liisa muistuttaa, että kauniiseen kotiin kannattaa panostaa oman hyvinvoinnin vuoksi.
– Tasapainoinen ja viihtyisä sisustus on ikään kuin tervetulotoivotus kotiin.
- Teksti ja kuvat: Nina Pinjola
Uusimmat
-
15:09
Venäjä karkottaa kaksi Suomen diplomaattia Moskovan-suurlähetystöstä
-
15:08
Tshekki saa superluokan vahvistuksen MM-jäille
-
15:08
MTV seuraa presidenttiparin Tukholman-vierailua: Presidentti Niinistö vierailu Ruotsin valtiopäivillä sai aikaan raikuvat aplodit – "Liikumme tärkeässä päätöksessä käsi kädessä"
-
15:02
Huippuvahvistus! Leijonien MM-vahti siirtyy SM-liigaan
-
14:56
Koronasyksy voi olla kevään toisto – "Kesällä rauhoittuu"
-
14:51
Näin Erdoganin Nato-ärhentely Suomelle ja Ruotsille näkyi Turkin mediassa: "Vaikka he ilmoittaisivat, että luovuttavat terroristit meille, emme usko heitä"
-
14:42
Ruotsin hiihtotähdet kieltäytyivät lajiliiton sopimuksesta – "Emme voi vain hyväksyä kaikkea"
-
14:39
Seuraa suorana: Eduskunta äänestää Nato-jäsenyyden hakemisesta iltapäivällä – hallitus ja presidentti tekemässä tarvittavat päätökset vielä tänään
-
14:38
"Nämä hinnat ovat yhtä helvettiä" – näin ulkomaalaiset MM-kisafanit kommentoivat oluen hintaa Tampereella
-
14:37
Oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi hakee muutosta vankeustuomiolleen – oikeudenkäynti siirtyi ensi viikolle
-
14:33
Kärpät värväsi jykevyyttä puolustuspäähän
-
14:22
Venäjä: Rauhanneuvottelut eivät ole käynnissä – Ukraina: "Mariupol tullaan muistamaan 2000-luvun Thermopylain taisteluna": MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
14:21
Ennakkosuosikki Ukraina voitti Euroviisut ylivoimaisesti: "Ukrainalainen kulttuuri ja musiikki ovat elossa"
-
14:18
Helsingissä kateissa ollut 7-vuotias poika on löytynyt
-
14:13
Kuningatar Elisabet ehosti rennosti kesken juhlaillan – yksi asia kiinnitti vieraiden huomion
-
14:12
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: MTV paikalla oikeudessa
-
14:11
Yleisurheilun kaksinkertainen maailmanmestari päättää uransa
-
14:10
Poliisi epäilee yhtä henkilöä kolmesta murhan yrityksestä: Äiti ja kaksi pientä lasta pelastuivat palavasta omakotitalosta Malmilla
-
14:08
Lavrov: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydellä ei luultavasti ole juuri merkitystä
-
14:02
Näin USA sikaili Leijonia vastaan – katso tästä kaikki törkytemput
-
Lataa lisää