Syysmetsän herkut ovat kypsiä
Viime viikkojen sateet ja kylmä sää ovat jonkin verran hidastaneet marjojen kypsymistä. Metsäntutkimuslaitoksen (Metla) vanhempi tutkija Kauko Salo arvioi tämän vuoden puolukkasadon olevan vähintään keskinkertainen. Salo vastaa Metlan valtakunnallisesta marja- ja sienisatotutkimuksesta. Ensi viikonloppuna kannattaa suunnistaa Etelä- ja Keski-Suomessa metsään,sillä puolukkasato on kypsymässä. Kainuussa puolukoita kannattaa lähteä poimimaan ensi viikolla ja Lapin läänin etelä- ja keskiosissa syyskuun lopulla.
Metlan tutkimuskin vahvistaa sen, mitä sienestäjät ovat jo omin silmin nähneet: herkkutattisato on tänä vuonna paras vuosikymmeniin. Herkkutattien lisäksi metsissä on paljon koivun- ja männynpunikkitatteja sekä voi- ja kangastatteja. Myös kantarelleja ja haperoita on normaalivuotta enemmän. Koivumetsissä on puolestaan runsaasti koivu- ja keltahaperoita. Rouskujen ystävien kannattaa suunnistaa kangasmetsiin, elleivät yöpakkaset ehdi ensin. Etelä- ja Keski-Suomessa myös mustatorvisienet ja suppilovahverot ovat nousemassa. Normaalivuosina kangasmetsissä kasvaa 50 - 100 kiloa sieniä hehtaarilla. - Tänä vuonna paikoin pelkästään männynherkkutatteja punnittiin yksittäisinä otoksina 100 - 200 kiloa hehtaarilla, Salo kertoo. Lisäksi männynpunikkitatit, kangastatit ja isohaperot kasvattivat sienimäärää kymmenillä kiloilla.
(MTV3-Finfood)
Uusimmat
-
23:54
Jukka Jalonen paljasti Kari Jalosen maukkaat sanat pelin jälkeen – Leijonat-luotsilta tiukka murjaisu Tshekistä
-
23:50
Teksasilaisessa peruskoulussa ampuminen – ainakin 15 kuollut
-
23:39
Leijonien upeassa osumassa tiivistyi kiekkoromanttinen Tappara–Ilves-yhteistyö – Toni Rajala myhäili: "Oli kyllä hieno syöttö!"
-
23:12
Uskomaton lukema! Leijonien Jussi Olkinuoran taso tiivistyy käsittämättömän kovaan faktaan – "En lähde valehtelemaan"
-
23:12
Unkari kertoi julistavansa hätätilan Ukrainan sodan vuoksi
-
23:11
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:53
Leijonat päätti lohkovaiheen hienolla tavalla – "Ei paljon tyytyväisempi voisi olla"
-
22:43
Leijonat teki MM-kisojen historiaa!
-
22:36
Suomi marssi komeasti lohkovoittoon – näin Tshekki ottelu eteni
-
22:33
Tässä Leijonien MM-puolivälierän vastustaja ja aikataulu – Suomelta häikäisevä näytös Tshekkiä vastaan!
-
22:33
Kommentti: Leijonien MM-kotikisamatkassa on yksi hämmästyttävä piirre – Tshekki-peli tarjosi vastustajille pelottavaa viestiä
-
21:24
Venäjä vallannut kolme kaupunkia Donetskissa, Mariupolista löydetty 200 ruumista – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
21:15
Lasse Kukkoselta täyslaidallinen Kari Jalosen Tshekin touhuille – "Aivan törkeätä, farssi!"
-
21:15
Perheenisä nosti veitsen ilmaan ja uhkasi tappaa vaimonsa – alaikäiset lapset tulivat väliin, yksi otti aseen pois
-
21:02
Tampereelle avautuu maailman ensimmäinen sairaalahuvipuisto
-
21:00
Juuri avioituneen Kourtney Kardashianin nimi vaihtui sosiaalisessa mediassa
-
20:57
Nuorukainen kaahasi pyörätiellä lähes kahtasataa – matka tyssäsi tylysti puuhun
-
20:55
Katsokaa tätä myllytystä! Sakari Manninen tuplasi Leijonien johdon huippuottelussa
-
20:51
Ukrainan vilja halutaan saada liikkeelle – ministeri Kurvinen: Ostamista helpottavia päätöksiä tulossa lähipäivinä
-
20:40
Apinarokkoa on nyt ainakin 20 maassa Afrikan ulkopuolella – lähes kaikki tartuntatapaukset suhteellisen lieviä
-
Lataa lisää