Laivue 2020 -hankkeen alusten suunnittelu on edennyt jo pitkälle. 1,3 miljardilla eurolla saadaan Suomelle neljä Nato-yhteensopivaa korvettia, jotka aseistetaan israelilaisilla ohjuksilla ja ruotsalaisilla torpedoilla.
Merivoimien käytöstä poistuvat miinalaivat ja ohjusveneet korvataan yhteensä neljällä monitoimikorvetilla.
Jo vuosia sitten käynnistetty hanke on suunnittelupöydällä pitkällä, ja laivojen rakentamisen on määrä alkaa Rauman telakalla vuonna 2022.
Hankesektorin johtaja, komentaja Ossi Liimatainen lupaa merivoimien saavan "erittäin kestäviä ja taistelukykyisiä aluksia".
Hintavien korvettien on tarkoitus soveltua mitä moninaisimpiin tehtäviin.
Alusten halutaan käyvän ohjushyökkäyksiin ja torjumaan sekä laivoja, sukellusveneitä että ilma-aluksia, miinoittamaan sekä toimimaan ympärivuotisesti hankalissakin jäätilanteissa.
"Kokoluokka ei ole poikkeava"
Asiantuntijat ovat esittäneet huoltaan siitä, että Itämeren matalalle ja suljetulle merialueelle ensisijaisesti tarkoitetut alukset ovat korveteiksi varsin isoja.
Pelkona on ollut, että 114 metriä pitkät laivat ovat sotatilanteessa esimerkiksi helppo maalitaulu vihollisen ohjuksille.
Liimataisen mielestä alusten koosta ei ole syytä olla huolissaan. Neljällä uudella korvetilla on tarkoitus korvata yhteensä seitsemän laivaa, joten korvetteihin on mahduttava paljon tekniikkaa.
– Kokoluokka, huomioiden tämä suorituskyky joka aluksissa on, ei ole poikkeava, Liimatainen sanoo.
Korvettien on toisaalta myös tarkoitus pärjätä kaukaisemmillakin vesillä, kansainvälisessä kriisinhallinnassa. Edeltäjistä esimerkiksi miinalaiva Pohjanmaata käytettiin vuonna 2011 merirosvouksen vastaisessa operaatiossa Somalian rannikolla.
Yli puolet miehistöstä varusmiehiä
Uusiin aluksiin asennetaan israelilainen Gabriel-pintatorjuntaohjusjärjestelmä, yhdysvaltalainen ESSM-ilmatorjuntaohjusjärjestelmä sekä ruotsalaisen Saabin valmistamat torpedot.

