Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen ruma 0-3-tappio Kreikalle Kansojen liigan avausottelussa jätti jälkeensä kysymysten vanan. Illalla Englannin Wembleyllä kohtaavan Huuhkajien laitahyökkääjä Oliver Antman pitää luonnollisena sitä, ettei peli näytä soljuvalta uuden projektin ensimetreillä.
Keskikentän johtajan Rasmus Schüllerin mukaan Huuhkajat ottaa parhaillaan ensiaskeleita pelitaktiikan ja -systeemin muuttamisessa.
Miten kuvailisit sitä uutta suuntaa, johon Huuhkajat nyt pyrkii?
Schüller:
– Pyrimme ehkä enemmän siihen, että formaatio pysyy samankaltaisena ottelusta toiseen ja voisimme näin rakentaa vahvuuksiamme vastustajasta riippumatta. Haluamme, että meillä on hyvät tuet ympärillä ja ymmärrys siitä, miten haluamme täyttää kentän ja minne pallot. Se on se ajatus ja sitä koko ajan kehitetään.
Antman:
– Pyrimme ainakin pitämään paljon enemmän palloa ja luomaan sitä kautta enemmän maalipaikkoja. Sitä ei kyllä nyt (Kreikka-ottelussa) tapahtunut – ja se on myös minun työni: niiden paikkojen luominen. Joukkueena tarkoituksemme on olla vaarallinen ja prässätä korkealta.
– Henkilökohtaisesti koen, etten päässyt Kreikka-ottelussa hirveän paljon palloon, mutta se on korjattavissa taktisilla asioilla. Olen ehkä ollut kentällä väärissä paikoissa. Tuossa systeemissä on olennaista se, että pitää olla tarpeeksi juoksuja linjan taakse ja tarpeeksi pelaajia linjojen väleissä sekä leveydessä. Uskon, että tuosta tulee hyvä, kun pääsemme vielä kunnolla harjoittelemaan sitä.



