Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomessa asuvat ukrainalaiset ovat peloissaan ja vaativat Venäjän yhä perusteellisempaa eristämistä: "Venäjän takia ei enää ole turvallista paikkaa"

15:38Ukrainan tilanteesta kootusti: Lvivissä kuolettavia ohjusiskuja – katso tunteikkaat haastattelut SenaatintoriltaKatso tästä Tampereen yliopiston tutkijan ja Ukrainalaisten yhdistys Suomessa ry:n toiminnassa mukana olevan Arseniy Svynarenkon haastattelu.
Julkaistu 18.04.2022 19:31
Toimittajan kuva

Jonna Hellgren

jonna.hellgren@mtv.fi

Tänään Helsingin Senaatintorilla järjestettiin mielenilmaus, joka kantoi nimeä Vapaa Ukraina – vapaa maailma. Järjestäjä, Ukrainalaisten yhdistys Suomessa, pitää tärkeänä, että suomalaiset näyttävät tukensa ukrainalaisille. Paljon ollaan tehty, mutta paljon voidaan vielä tehdä.

Yksi mielenilmauksen pääteema oli, että Suomi voisi tehdä enemmän auttaakseen Ukrainaa.

Tampereen yliopiston tutkijan ja Ukrainalaisten yhdistys Suomessa ry:n toiminnassa mukana olevan Arseniy Svynarenkon mukaan on hienoa, että ihmiset lähtivät sankoin joukoin osoittamaan tukeaan Ukrainalle.

Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä

Linnan juhlat 2024 koko tiimi

Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.

Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.

Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta. 

 

– Kaikki näkevät, että me osoitamme solidaarisuutta Suomessa ja kyllä Ukraina tarvitsee lisää apua.

Suomeen on Venäjän hyökkäyssodan alettua saapunut paljon ukrainalasia. Tilanne on kaoottinen ja huoli omaisista on läsnä joka hetki. Myös se mietityttää, onko omaisuudesta jäljellä mitään sodan loputtua.

– Monella on kova kiire järjestää elämää uudessa maassa. Suuri huoli omista läheisistä, jotka ovat jääneet Ukrainaan. Omaisuudesta, ystävistä ja niin edelleen. On todella paljon huolta ja ukrainalaiset tarvitsevat nyt rauhaa ja tukea suomalaisilta, Svynarenko selittää.

Lue myös: "Panikoin, kun isä Mykolajivissa ei vastaa soittooni" – sota sai Suomessa asuvan Volodymyrin selaamaan uutisia viiden minuutin välein

"Venäjä pommittaa koko Ukrainaa"

Ukrainalaisia on jäänyt paljon myös kotimaahansa ja varsinkin siviilien tilannetta on kuvailtu katastrofaaliseksi.

Esimerkiksi satamakaupunki Mariupolin tilanne on ollut todella huono jo pitkään. Kaikkia siviilejä ei ole saatu evakuoitua ja on ennustettu, että Venäjä voi saada Mariupolin haltuunsa.

Svynarenko kuitenkin muistuttaa, että tilanne on paha koko Ukrainassa.

– Venäjä pommittaa koko Ukrainaa, ei pelkästään rajan läheisyydessä. Kaikkia paikkoja pommitetaan. Tämä on todella pelottavaa. Ei enää ole turvallista paikkaa Venäjän takia.

Suomen pitäisi lisätä yhdistyksen mukaan ehdottomasti tukeaan Ukrainan puolustusvoimille.

– Lisää aseita ja vahvempia aseita, ilmatilan sulkeminen ja pitää lopettaa öljyn ja kaasun ostaminen Venäjältä. Myös lisäpakotteita laitettava Venäjälle.

Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta.

Lue myös: Haavisto: Suomi voi antaa lisää apua Ukrainalle – kommentoi myös mahdollista Nato-jäsenyyttä

Lisää aiheesta:

"Pitäkää rajanne kiinni" – nämä venäläiset haluavat suojella Suomea synnyinmaaltaanKiovan kiristyvä tilanne vaikeuttaa avustustyötä, mutta hanskoja ei lyödä tiskiin – Puolasta tavoitettu Aada: "Kun kuulee niitä tarinoita itsekin järkyttyy kovasti""Panikoin, kun isä Mykolajivissa ei vastaa soittooni": Suomessa asuvan Volodymyrin oli pakko lopettaa sodan jatkuva ajatteleminen – kunnes Butshan kauheudet paljastuivatPutin pois Ukrainasta! – 2500 ihmistä osoitti tukeaan Ukrainalle Helsingissä: "En voi lopettaa itkemistä"Espoolainen perheenisä haki kaksi ukrainalaisäitiä lapsineen kotiinsa – tulijoiden tunteet pinnassa: "Olen hyvin iloinen ja kiitollinen siitä, että olen täällä"MTV Ukrainan rajalla: Sotaa pakenevat kaikki vauvoista mummoihin – "Aikamoinen kansainvaellus"
Ukrainan sotaSuomiMielenosoitusMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 19:29
    Marco Rubio

    Lavrov ja Rubio valmistelevat Trumpin ja Putinin tapaamista – Zelenskyi Lontooseen

  • 16:27
    Ukraina

    "Putin mokasi" – kiroileva Trump ei kääntänyt takkia, sanoo tutkija

  • 16:08
    Ukraina

    Ukrainassa sotilaiden mukana kulkee koira, jolla on tärkeä tehtävä

  • 15:35
    Yhdysvallat

    Valtonen: "Zelenskyi ei tarvitse lännen apua antautumiseen"

  • 14:00
    Venäjä

    Kylmää suihkua Putinin sotataloudelle – kasvua irtoaa vain aseteollisuudesta