Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomen koronakuolemat kaksinkertaistuneet alle viikossa: 40 ihmistä kuollut koronaviruksen aiheuttamaan tautiin – tehohoidossa 82 ihmistä

8:43Koronavirus leviää hoivakodeissa – ay-johtaja: hoitajia ei voi syyttää, suojavarusteet eivät riitäVideo: Koronavirus leviää hoivakodeissa – AY-johtajan mielestä hoitajia ei voi syyttää, sillä suojavarusteet eivät riitä kaikille.
Julkaistu 08.04.2020 14:51

MTV UUTISET – STT

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mukaan Suomessa on kuollut 40 ihmistä koronaviruksen aiheuttamaan tautiin. Kuolleita on nyt kuusi enemmän kuin eilen tiistaina.

Kuolleista 25 on Helsingin yliopistollisen keskussairaalan Hyksin erityisvastuualueelta ja 12 Kuopion yliopistollisen keskussairaalan Kysin erityisvastuualueelta. Uusia kuolintapauksia Hyksin ja Kysin alueella on molemmilla alueilla kolme.

Oulun yliopistollisen sairaalan Oysin, Tampereen yliopistollisen sairaalan Taysin ja Turun yliopistollisen keskussairaalan Tyksin erityisvastuualueilla on kaikissa kuollut yksi ihminen, eikä niissä ole uusia kuolemia eilisen jälkeen. Sairaalahoidossa on koronavirustartunnan vuoksi 239, joista 82 on tehohoidossa. 157 potilasta on normaalissa osastohoidossa.

Vielä viime viikon perjantaina koronavirukseen kuolleita oli Suomessa 20. 

Uudellamaalla yli 1500 varmistettua tartuntaa

Varmistettuja koronavirustartuntoja Suomessa on nyt 2 487, joista uusia varmistettuja tartuntatapauksia on 179. Kaikista varmistetuista tartuntatapauksista 1 568 on Uudenmaan alueelta.

Helsingissä on nyt todettu yhteensä 865 varmistettua tartuntaa. Pääkaupunkiseudun kunnista Espoossa on todettu 251 ja Vantaalla 175 tartuntaa.

Muista suurista kaupungeista Tampereella on löydetty 87, Oulussa 72, Jyväskylässä 73 ja Turussa 54 tartuntaa. Ainoastaan Tampereen ja Jyväskylän tartuntamäärät eivät tänään kasvaneet eilisestä.

Lisää aiheesta:

Suomessa ei yhtään uutta koronakuolemaa – uusia tartuntoja yksitoistaJälleen viisi uutta koronaviruskuolemaa – Valtaosa tartunnoista ja kuolemista pääkaupunkiseudullaTHL: Koronaan kuolleita nyt Suomessa 94 – määrä kasvoi neljällä eilisestä, sairaalahoidossa on 192 potilastaTHL: Suomessa kahdeksan uutta koronakuolemaa – tehohoidossa on 70 potilastaTHL: Suomessa nyt 42 koronakuolemaa – tehohoitopotilaiden määrä pysyi ennallaan, yksin Uudellamaalla yli 1600 tartuntaaSuomessa on varmistunut nyt 28 koronaviruskuolemaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:31
    Kotimaa

    Puolustusvoimissa alkaa hurja kenraalikaruselli – nämä ovat kärkiehdokkaat merkittävään virkaan

  • 10:54
    Vihreät

    Sofia Virta: Hallitus poseeraa lasten asialla mutta ajaa yli 30 000 lasta köyhyyteen

  • 10:35
    Talvi

    Pekka Pouta: Äkkiä katsomaan talvea ennen kuin se karkaa – sääkartalta kiinnostava löytö

  • 10:23
    Ukrainan sota

    Hämmentynyt Niinistö Ylellä: Eurooppa ohitettiin

  • 10:08
    Sähkö

    Helpottava sähköuutinen – ei pelkoa törkyhinnoista