Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Suomalaisten kirroosikuolemat jopa nelinkertaisia muihin Pohjoismaihin verrattuna – Asiantuntija: "Meillä lukumäärät nousevat koko ajan"

3:14Asiantuntija: Alkoholin käytössä ei ole absoluuttista turvarajaa
Julkaistu 06.09.2018 07:01

MTV UUTISET

Vaikka suomalaisten säännöllinen alkoholinkäyttö on vähentynyt, ovat kirroosikuolemat edelleen Pohjoismaiden suurimpia.

– Alkoholinkäytön väheneminen ei ole näkynyt kirroosikuolleisuudessa. Sekä naisilla että miehillä alkoholiin liittyvät sairaudet ovat yksiä tärkeimmistä työikäisten kuolinsyistä, kertoo gastroenterologian professori Martti Färkkilä Helsingin yliopistosta.

Suomalaisten kirroosikuolleisuus onkin nelinkertainen muihin Pohjoismaihin verrattuna.

– Meillä on aika paljon tekemistä alkoholinkäytön vähentämisessä ja sen haittojen hoitamisessa, Färkkilä toteaa.

Yksi humalanhuuruinen ilta näkyy kehossa vielä pitkään

Absoluuttista totuutta ei ole olemassa sille, kuinka paljon aikuinen voi juoda alkoholia ilman haittavaikutuksia. Kohtuukäytössäkin on Färkkilän mukaan vaaransa.

– Kohtuukäyttö tutkitusti lisää suun alueen, ruokatorven ja suoliston syöpiä. Alkoholin käyttö myös heikentää sydämen toimintaa.

Yhden humalanhuuruisen illan jälkeen keho taistelee alkoholin jättämiä jälkiä vastaan vielä pitkään.

– Alkoholi vaikuttaa useita päiviä suorituskykyyn ja lisää työelämässä koettuja ongelmia, vaikutukset eivät siis rajoitu vain yhteen iltaan, Färkkilä toteaa.

Suomen käyrät ovat jyrkässä nousussa

Vaikka säännöllinen alkoholinkäyttö onkin vähentynyt, juovat suomalaiset yhä tappavalla tahdilla. Kun Etelä-Euroopassa alkoholinkäyttö on enemmän päivittäistä ja pientä, juodaan Suomessa harvemmin, mutta kerralla enemmän.

– Esimerkiksi Ranskassa ja Italiassa alkoholihaitat ja kirroosikuolleisuus ovat olleet jo useita vuosia jyrkässä laskussa, mutta Suomen käyrä on todellinen peilikuva näille. Meillä lukumäärät nousevat koko ajan

Sillä ei tosin ole mitään merkitystä elinikäisen riskin kannalta, juodaanko alkoholia päivittäin vai viikonloppuisin, kertoo Färkkilä.

– Tässä on kyse kokonaisriskistä. Välittömiä haittoja toki tulee runsaasta kertanauttimisesta.

Lepopäivät ovat maksalle tarpeellisia

Mitä sitten on kohtuukäyttö?

Färkkilän mukaan yhtä oikeaa turvarajaa on mahdotonta määritellä. Riskejä voivat lisätä esimerkiksi ylipaino tai genetiikka.

– Niin sanotusti turvalliseksi alkoholinkäytöksi on arvioitu naisille 1 alkoholiannos päivässä ja miehillä kaksi. Täysin alkoholittomat päivät ovat kuitenkin monestakin syystä tarpeellisia, esimerkiksi maksan toipumisen kannalta, hän toteaa.

Lisää aiheesta:

Tutkimusprofessori kehottaa miettimään, miten alkoholinkäytön hyvä kehitys saataisiin jatkumaanTHL kiittelee järjestön alkoholiselvitystä: "Meillä ei ole niin paljoa resursseja"Suomessa on yksi väestöryhmä, jossa alkoholi on ykköstappaja – taustalla kaksi tekijääRuokakauppojen vahvat oluet ja limuviinat näkyvät terveydessä, 160 kuolemaa vuodessa enemmän kuin ennen uudistusta – heitä viina vie hautaanOletko vaarassa alkoholisoitua? ”Turvallista rajaa ei välttämättä ole”Liuottaa aivoja, vaurioittaa ääreishermostoa – näin alkoholi tuhoaa elimistöä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • 19:53
    Turvallisuus

    Näistä syistä auto on digivarautujan valttikortti

  • 18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • 18:31
    Pelastusoperaatiot

    Miska ei epäröinyt, kun näki nuoren pojan hukkumaisillaan – presidentti antoi tunnustuksen sankariteosta

  • 18:19
    Riikka Purra

    Anarkistit jättivät haistattelevan banderollin Riikka Purran kodin luo