Suomalaispelaaja lähtee valloittamaan jalkapallon NASL-liigaa

Toni Ståhl pelasi viime kauden vielä Philadephia Unionissa.
Julkaistu 03.04.2011 20:30

MLS-liigassa viime kaudella Philadelpia Unionin riveissä pelannut Toni Ståhl jatkaa uraansa Pohjois-Amerikan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, NASL-liigassa.

Ståhl allekirjoitti sopimuksen Fort Lauderdale Strikersin kanssa loppuviikosta.

- Tasosta ei hirveästi ole tietoa, mutta treenien perusteella pelimiehiä kyllä joukkueessa on, Ståhl kertoo.

- Meitä on täällä kolme viime vuoden Philadelphian pelaajaa. Moni muukin joukkueessa on pelannut MLS-liigassa aikaisemmin.

Ståhl oli talvella näytillä Allsvenskanissa pelaavassa IFK Norrköpingissä, mutta loukkaantuminen pilasi testireissun.

- Minulla murtui siellä varvas aika pahasti. Ei se vieläkään ihan kunnossa ole, mutta nyt pystyn laittamaan sentään jo kengän jalkaan, suomalaispelaaja kertoo.

Ståhlin ja Philadelpian tiet erosivat hieman yllättäen. Vaikka Ståhl pelasi menneellä kaudella vain yhdessä pelissä, niin jatko seurassa piti olla selvä.

- Nyt piti sitten löytää joukkue ja täältä sain hyvän tarjouksen, johon päätin tarttua. Tässä meni jo aika kauan ilman joukkuetta, joten vaihtoehdot alkoivat käydä vähiin. Liian pitkään ei sitä voi ilman joukkuetta kuitenkaan olla.

NASL-liiga ei kuitenkaan ollut ainoa vaihtoehto Ståhlille.

- Norjasta sain tarjouksen Alta IF:ltä. Päätös piti tehdä silloin liian nopeasti, joten homma kaatui siihen.

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo