Stadin brankkareille räyhäkkä Ford Ranger Raptor: "Saamme pelastettua enemmän ihmisiä"
Äreältä näyttävä Ranger Raptor lasketaan irti Helsingin kaduille tammikuussa.
Helsingin kaupungin pelastuslaitos vastaanotti maanantaina tuliterän Ford Ranger Raptorin. Kaupungin uusin hälytysajoneuvo on tarkoitettu pelastuslaitoksen ensihoidon kenttäjohtajan käyttöön, ja se kantaa tunnusta HE11.
Pelastuslaitos kertoo Facebook-tilillään julkaisemassaan kirjoituksessa, että auton etenemiskyky ei lopu kovinakaan lumitalvina ihan heti. Lisäksi se on ketterä kaveri keskustan mukulakivikaduilla.
Avolavamallista, mutta katetulla lavalla varustettua autoa kerrotaan suunnitellun ensihoidon henkilöstön kanssa. Helsingin olosuhteet, toimintaympäristö ja välineistö on mietitty tarkkaan.
– Autoon saadaan mahdutettua enemmän kalustoa, joka yksinkertaisesti sanottuna tarkoittaa, että saamme pelastettua enemmän ihmisiä, pelastuslaitos kertoo Facebookissa.
Fordiin mahtuu työpari, jolloin ensihoidon tehtävillä voidaan tehdä työnjakoa, jolloin puolestaan keskittyminen ja työturvallisuus paranee.
Auto pääsee niin sanottuihin oikeisiin töihin arviolta alkuvuodesta, mutta sitä ennen sillä suoritetaan muun muassa ajoharjoittelua.
Ranger Raptorin siviilimallin voimanlähteenä on kaksilitrainen diesel, josta saadaan irti 213 hevosvoimaa. Hinnat lähtevät Suomessa noin sadasta tuhannesta eurosta, josta autoveron osuus on yli 40 000 euroa. Auton saa tosin rekisteröityä myös kevytkuorma-autoksi tai pakettiautoksi, jolloin hinta on luonnollisesti matalampi.
Uusimmat
-
23:37
Kemianteollisuuden ja Teollisuusliiton työehtosopimuksista neuvottelutulos
-
23:30
Sääpalvelu havaitsi Kiinan "vakoilupallon" Kansasissa: Julkaisi kuvat tviitissä
-
23:07
Reid Gardiner otti maalipörssin haltuunsa, Henrik Haapala avasi umpitukossa olleet hanat – katso SM-liigakierroksen kaikki osumat
-
22:38
Metsäpalot riehuvat Chilessä – useille alueille julistettu hätätila
-
22:26
Anton Levtchi heti pisteille paluuottelussaan – Tappara-faneilta lämmin ele
-
22:20
Tässä ovat vuoden 2022 Emma Gaalan voittajat!
-
22:17
JYPille kohtalokas kömmähdys SM-liigassa – Jukka Rautakorpi ei voinut kuin manata
-
22:08
TPS-päävalmentaja Jussi Ahokas pettyi rajusti
-
22:02
Ilves sai vihdoin hanat auki – Antti Pennanen joutui toteamaan: "Tulos on iso pettymys"
-
21:55
Tässäkö 60-vuotias mies? Kehonrakennuslegenda sai testistä mykistävän tuloksen
-
21:51
Kärppien ja Jukurien tiet vievät eri suuntiin – Teemu Turunen vahvassa pistevireessä
-
21:35
Päihtynyt kuljettaja kaahasi poliisia pakoon vaarallisesti Turussa: Osui sivullisten autoihin ja ajoi kolarin sillalla
-
21:33
Aleksandr Bolshunov yritettiin saada mukaan MM-kisoihin – tällainen oli FIS:n vastaus
-
21:24
Yhdysvallat toimittaa Ukrainalle pommeja, jotka ulottuvat tuplasti Himarseja pidemmälle – MTV seuraa sotaa
-
21:12
Ilvekselle yllätystappio ja nihkeä seuraennätys, jumbo-SaiPalle ruma selkäsauna – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
20:55
Cristiano Ronaldo iski ensimmäisen maalinsa Saudi-Arabiassa – jalkapallofanit riemastuivat mediajätin julkaisusta
-
20:46
EU-maat sopuun venäläisen dieselin hintakatosta
-
20:44
Tutkijat asensivat rotalle ihmisen "miniaivot" – vaikutus oli mielenkiintoinen
-
20:17
Ihminen jäänyt junan alle Joensuussa – junaliikenne viivästyi
-
20:17
Vanhemmat ihmettelivät, kun pihalle kiikutettiin ruokalähetyksiä toisensa perään – eräs oivallus paljasti syyllisen: "Silloin hoksasin"
-
Lataa lisää