SM-liigan tehokkain puolustaja siirtyy Pohjois-Amerikkaan
SM-liigan puolustajien pistepörssin voittanut Esa Lindell jatkaa kauttaan NHL-seura Dallas Starsin organisaatiossa.
Ässiä edustaneen Lindellin kausi SM-liigassa tuli päätökseen sunnuntaina. Ässät taipui pudotuspelien 1. kierroksella SaiPalle voitoin 0-2.
Lindellin kausi kuitenkin jatkuu, sillä nuorukainen on suuntaamassa pian Pohjois-Amerikkaan. Asian MTV Sportille vahvistaa Dallas Starsin Euroopan kykyjenetsinnän johtaja Kari Takko.
– Esa lähtee näillä näkymin huomenna tai ylihuomenna. Lentoja työstetään juuri, Takko kertoo MTV Sportille.
Lindellin osoite on NHL-seura Dallas Starsin farmijoukkue, AHL:n Texas Stars.
– Esa lähtee sinne seuran toiveesta. Varmasti pelaajalla itsellään virtaa riittää, kun pääsee jatkamaan kautta pettymyksen jälkeen, Takko uskoo.
Lindell on Dallas Starsin kolmannen kierroksen varaus kesältä 2012. Osapuolet solmivat viime toukokuussa kolmivuotisen tulokassopimuksen. Lindell pelasi kuluvalla kaudella Ässissä lainasopimuksella.
”Nousu ihan hirveä”
Mennyt runkosarja oli Lindellin ensimmäinen kokonainen SM-liigassa. 20-vuotias puolustaja nousi lähes puskista sarjan ehdottomaan eliittiin.
– Rehellinen pitää olla. Tuskin kukaan olisi osannut odottaa häneltä tällaista nousua. Nousu oli ihan hirveä, Takko päivittelee.
Takon mukaan Lindellillä on kaikki mahdollisuudet taistella pelipaikasta NHL:ssä jo ensi kaudella.
– Matkaa NHL:ään on vielä, mutta nyt se on paljon lähempänä kuin viime kesänä. Esa on saanut voimaa ja ilkeyttä lisää. Hän tarvitsee vielä ripeyttä ja jalkanopeutta ahtaan tilaan luisteluun.
– Hänellä on kaikki eväät pärjätä jo ensi vuonna. Nyt hän ehtii pelata muutaman pelin ja valmistautua tulevaan. Ensi syksynä hän tietää, mitä tuleman pitää, Takko selvittää.
NHL-seuran johtoporras on odottanut hartaasti Lindellin kauden päättymistä Suomessa.
– Tätä on siellä kuumeisesti odoteltu. He tietävät kyllä mitä saadaan ja Esaa on käyty myös katsomassa paikan päällä, Takko hymähtää.
Uusimmat
-
18:22
Päätöksiä lykättiin eteenpäin – Madridin ilmastokokous päättyi pettymykseen
-
18:02
Alkon asiantuntija Taina paljastaa, mitä juomia joulupöytään kannattaa valita: Tässä paras makupari kinkulle
-
18:00
Salkkarit-hahmojen bileissä on useampi alfauros – kuka voittaa neidon puolelleen?
-
17:56
Junat myöhästelevät edelleen Kouvolan ja Joensuun välillä – vian korjaustyöt käynnissä
-
17:46
Humalainen mies ajoi poliisia pakoon Kajaanissa – päin punaista kaahanneen kuljettajan kyydissä kaksi matkustajaa
-
17:40
Suomi pelastui historialliselta nöyryytykseltä Kauppien ansiosta – "Tämän joukkueen tarinan alku"
-
17:36
Iivo Niskanen harmittelee taktista virhettään Ylelle – venäläinen huomasi yrityksen: ”Olisin ollut vähintään toinen”
-
17:28
Leijonille shokkialku, petraus ei tuottanut tulosta – näin Pietarin stadionilla pelattu Venäjä-ottelu eteni
-
17:25
Puolueiden välit ovat kiristyneet al-Holin sekavan tilanteen vuoksi – hallitus viilaa vastaustaan opposition välikysymykseen
-
17:22
Yksi taho puri liian lujaa – Leijonille tappio Pietarin jättistadionilla
-
17:08
Kolme loukkaantui kolarissa: Kuljettaja menetti auton hallinnan lumisohjossa Savonlinnassa
-
17:04
"Kaikkien maiden täytyy mennä kotiin ja katsoa peiliin" – ministeri Mikkonen pettyi ilmastokokouksen lopputulokseen, vaikeimmat kysymykset siirtyivät jälleen vuodella
-
17:04
Iivo Niskanen lähes loppuun asti voittotaistelussa – uran paras tulos vapaan hiihtotavan kisassa
-
17:03
Lemmikkiä vaanivat joulukodissa monet vaarat – pakkausnaru ja suklaakin kohtalokkaita: "Nyrkkisääntö on, että jos 10-kiloinen koira syö kokonaisen maitosuklaalevyn..."
-
16:52
Yllätyshäät! Tuija Pehkonen ja Eero Ettala menivät naimisiin: "Eilen oli onnellisin päivä ikinä"
-
16:48
Uhriluku kasvaa tulivuoren purkauksen jäljiltä Uudessa-Seelannissa – kaksi ruumista edelleen kateissa
-
16:34
Taas kolahti päähän: Mestis-pelaajalle viiden ottelun pelikielto törkeästä taklauksesta
-
16:25
Kommentti: Mistä Maustetytöt-kohussa oikein on kyse? Hehkutettu ja kriitikoiden ylistämä yhtye sivuutettiin Emma-ehdokkaiden joukosta lähes kokonaan
-
16:12
Kommentti: Ensin hymyili Kulmuni, nyt hymyilee oppositio – vuorokauden aikana tapahtui kolme outoa asiaa, jotka kaikki kielivät hallituksen hädästä
-
16:08
YK:n ilmastokokous päättyi ristiriitaisissa tunnelmissa – ympäristöministeri Mikkonen pahoillaan lopputuloksesta: "Ensi vuosi on kriittinen"
-
Lataa lisää