Suomen miesten jääkiekkomaajoukkueen kevään ensimmäinen ryhmä julkaistiin perjantaina. Mukana on useita ensikertalaisia, mutta joukosta puuttuu myös muun muassa yksi merkittävä nimi.
Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen ja GM Jere Lehtinen valitsivat tänään julkaistuun leiriryhmään mukaan kuusi ensikertalaista. Heistä yksi mielenkiintoinen nimi on Jesper Peltonen, joka tekee maajoukkuedebyyttinsä 26 vuoden iässä. Jesper on HIFK-päävalmentaja Ville Peltosen poika.
Hänen lisäkseen ensikertalaisia ovat KooKoon Teemu Engberg, JYPin Santeri Huovila, HPK:n Jesse Kiiskinen, TPS:n Eetu Päkkilä ja Kiekko-Espoon Arttu Tuomaala.
– Haluamme antaa nuorille pelaajille mahdollisuuksia tulla kansainväliseen jääkiekkoon mukaan. Uskomme, että tuosta on hyötyä pitkässä juoksussa maajoukkuetoiminnan kannalta. Nyt oli hyvä hetki ja kohta ottaa heitä mukaan MM-leiritykseen. Katsotaan, että miten pitkälle heidän rahkeensa riittävät, Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen sanoo MTV Urheilulle.
Uutinen: Leijonien kevään ensimmäinen joukkue julki – Ville Peltosen pojalle A-maajoukkuedebyytti
Leijonien joukkueeseen valittiin sellaisia pelaajia mukaan, joiden liigakausi päättyi tällä viikolla. Mukana ovat muun muassa HIFK:n Tony Sund ja Kristian Vesalainen sekä Tapparan ja .


