Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Serbialaisen rikollisryhmän "luottomiehelle" tuomio kannabiksen kasvattamisesta Suomessa – oikeus katsoi, että miestä uhkailtiin rikoksen tekoon

Arkistokuva.
Julkaistu 11.01.2021 15:50

MTV UUTISET – STT

Rovaniemen hovioikeus lievensi serbialaisen rikollisryhmän kannabiksen kasvattamista koskevassa jutussa yhden tekijän rangaistusta.

Kyse on rikoskokonaisuudesta, jossa kannabista viljeltiin syrjäisillä vuokrakiinteistöillä Haapavedellä Pohjois-Pohjanmaalla, Kemiönsaaressa Varsinais-Suomessa sekä Suomussalmella Kainuussa. Huumetta myytiin Suomessa, ja rahat päätyivät pääosin Serbiaan.

Rikoskokonaisuus ajoittuu vuosille 2016–2020.

"Luottomies"

Kovimman tuomion käräjillä saaneen Srdjan Pesovicin, 37, rangaistus lyheni muun muassa siitä syystä, että hän edesauttoi rikoksensa selvittämistä. Oulun käräjäoikeudessa tuomittu kolmen vuoden ja neljän kuukauden vankeusrangaistus lyheni kolmella kuukaudella.

Hovin mukaan aiemmin käräjillä huumetuomiolta välttyneen Jovan Deljaninin, 22, roolina oli olla Serbiassa olleen rikollisryhmän johdon luottomies. Oikeuden mukaan hän suoritti useita huumausainerikokseen liittyviä tehtäviä ja oli rikoksessa tekijä, ei ainoastaan avunantaja.

Mies oli aiemmin tuomittu käräjillä vähäisemmistä rikoksista sakkoihin. Hovioikeus luki hänen syykseen törkeän huumausainerikoksen ja törkeän väärennyksen ja tuomitsi kahdeksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen.

"Painostus huomattavaa"

Rangaistusta lievennettiin, sillä oikeus katsoi, että miestä uhkailtiin siten, ettei hänellä ollut täyttä valinnanvapautta kieltäytyä osallistumisesta rikolliseen toimintaan. Oikeuden mukaan miestä ja hänen läheisiään uhkailtiin.

– Painostus ja uhkailu on tapahtunut (johtohenkilön) toimesta, jolle Jovan Deljanin on ollut velkaa. Asiassa esitetyn näytön perusteella hovioikeus katsoo, että (johtohenkilön) painostus on ollut Jovan Deljaninia kohtaan huomattavaa ja näin ollen tällä ei ole ollut täyttä valinnanvapautta toimistaan kieltäytymisessä.

Käräjillä ehdottomaan ja ehdolliseen vankeuteen tuomittiin aiemmin myös muita ihmisiä. Osan kohdalla hovioikeus ei juuri muuttanut tuomiota, ja osan osuutta ei käsitelty hovissa lainkaan.

Lisää aiheesta:

Parikymppinen suomalaismies pyöritti miljoonaluokan huumekauppaa – sai viisi vuotta vankeuttaNäiden tulppaanien seassa Suomeen tuotiin jotain ihan muuta – tuomiot kiristyivät jopa 12 vuoteenJärjestäytynyt rikollisryhmä toi Suomeen suuria määriä erittäin vaarallisia huumausaineita – yksi tuomituista entinen oikeudenkäyntiavustajaJengipomo Milan Jaffille 10 vuoden vankeustuomio – myös muille katujengiläisille kovia rangaistuksiaSalolaisessa navetassa kasvatettiin kannabista ammattimaisesti – hovi alensi tuomioita, koska ei pitänyt rikosta tarpeeksi törkeänäHovi korotti yhden rangaistusta Hämeenlinnan ja Heinolan amfetamiinikaupassa – oikeuden mukaan mies kuului Cannonballin johtohahmoihin
HuumerikoksetKannabisHovioikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Huumerikokset
  • 08:56
    Huumeet

    Huumeliiga hukkasi kokaiinikontin – poliisi esti rikollisten keskinäisen velkaväkivallan

  • 9.9.16:23
    Huumeet

    Poliisi takavarikoi yli 50 kiloa huumeita

  • 29.8.10:26
    Alfa-PVP

    Poliisi selvitti suuren huumevyyhdin – peukkua pois kaduilta noin 200 000 euron edestä

  • 20.8.17:17
    Nokia

    Peukkukuski karautti piikkimattoon Tampereella

  • 17.8.09:15
    Festivaalit

    MTV selvitti: Näihin rikoksiin poliisi puuttui kesän festivaaleilla