Sekoittiko kesä lastesi unirytmin? Näin saat sen raiteilleen!
Pitkä kesäloma on aikaa, jolloin nuoriso nukkuu pitkään ja valvoo myöhään. Mutta mitä sitten tapahtuu, kun on aika palata koulun penkille? Bostonin lastensairaalan lääkäri Dennis Rosen kertoo Huffington Postin haastattelussa, mikä tepsii.
– Hyvin monen lapsen elämänrytmi sekoittuu kesällä, kun sisäinen kello siirtyy myöhäisemmäksi, Rosen kertoo.
Kesällä sänkyyn ei mennä tiettyyn aikaan, jolloin myös herätään vähän miten sattuu. Tämä kostautuu siinä vaiheessa, kun on aika siirtyä takaisin koulurytmiin.
Aikaisin heräämistä voi verrata aikaerorasitukseen. Se ei vain tunnu kamalalta, vaan vaikuttaa päivän kulkuun myös muuten, sillä unella on tärkeä rooli oppimisessa.
Kun aikuinen tarvitsee 7–9 tuntia unta vuorokaudessa, lapsilla vastaava määrä on 11–13 tuntia. Yli 12-vuotiaat pärjäävät jo 10–11 tunnin yöunilla. Jos herätyskello soi aamukahdeksalta, on petiin mentävä jo iltaseitsemältä tai puoli kahdeksalta.
Unirytmin tasaaminen lapsilla
– Pidä aikataulusta tiukasti kiinni, äläkä lipsu siitä viikonloppuinakaan. Sänkyyn mennään aikaisemmin illalla ja vuoteesta noustaan tietynä aikana. Suunnittele hauskaa ohjelmaa viikonloppuaamuiksi, jotta joudutte pukeutumaan ja lähtemään kotoa – jos lapset vain siirtyvät sängystä sohvalle katselemaan piirrettyjä, ei heidän rytminsä muutu.
– Hyödynnä aamuaurinko tai hanki lapsille kirkasvalolamppu. Se auttaa unirytmin asettumista.
– Muista huolehtia myös hyvästä ruokavaliosta: Liiallinen herkkujen syönti ei tee hyvää, vaikka kesällä jäätelöä olisikin mukava syödä joka päivä.
– Ei päiväunia – yö on nukkumista varten! Päiväunia voidaan harrastaa sitten, kun unirytmi on palautunut raiteilleen, mutta silloinkaan ne eivät saa olla liian pitkiä.
– Muista olla itse esimerkkinä! Jos roikut tietokoneella yömyöhään, eivät lapsesikaan opi terveellisiä unitapoja.
Hannele Lampela/ MTV3
Uusimmat
-
22:50
Australian viranomaisilta hämmentävän lohduton varoitus: Tappava minikapseli on kadonnut – etsimisalue 1 400 kilometriä
-
22:10
Kaija Koo muistelee erikoista keikkaansa – joutui improvisoimaan, kun tekniikka petti: "Löysin takahuoneesta vanhan fläppitaulun"
-
22:08
Aku Sipolan sketsihahmo Long Johnson jättää katsojille hyvästit – aikoo suunnata Kimi Räikkösen kanssa kuppilaan
-
22:01
Ville Peltosen kasariletkautus sai Risto Dufvan suupielet hymyyn – sitten pääsikin irti "RD"
-
21:58
EM-mitali Suomeen! Juulia Turkkilalta ja Matthias Versluisilta upea saavutus
-
21:23
Paavi Franciscus teki selvennyksen aiempaan lausuntoonsa: Homoseksuaalisuus ei ole rikos, vaan syntiä
-
21:17
Mikko Töyssyn sketsihahmo sai lääkäriltä erikoisen yhteydenoton: "Pitäis ottaa vähän varovaisemmin"
-
21:12
Yllätyskäänne sketsihahmokilpailussa! Pudonneen hahmon luonut näyttelijä saa toisen mahdollisuuden
-
21:02
Konkari säkenöi SM-liigaderbyssä – matsissa julkaistiin myös yli 500 pelin hyökkääjän sopimus
-
21:00
Hävinnyt JYP viipyi pukukopissa pitkään
-
20:57
Ensimmäinen pudotus! Tämä sketsihahmo joutui kotimatkalle
-
20:56
Poliisi kritisoi jälleen Köpi Kallion sketsihahmo Kari Mutasen toimintaa
-
20:47
Aku Sipolan sketsihahmo paljastaa saaneensa suomen kielen oppitunteja itse Kimi Räikköseltä
-
20:45
Karri Kivi pöllämystyi yllättävästä kysymyksestä: "Miten toi nyt liittyy tähän peliin?"
-
20:39
Sketsihahmo-Mursu on ottanut tanssitunteja – katso, minkälaiset uudet tanssikuviot merinisäkäs on oppinut!
-
20:36
Linda Wiklundin sketsihahmo Misu Läntine teki paljastuksen: "Mä olen umpirakastanut"
-
20:34
Putouksen sketsihahmo Esteri Vakkilainen sai roolin tv-sarjasta – kertoi kohtauksesta Antti Luusuaniemen kanssa
-
20:29
Tämän sketsin katsojat äänestivät voittajaksi – Mikko Töyssyltä ja Aku Sipolalta hulvaton kokkishow
-
20:28
Sairaalaan isketty Luhanskissa, Venäjä syyttää 14 kuolonuhrista Ukrainaa – MTV seuraa sotaa
-
20:26
Alexia uskoo, että naisen paikka on kotona: "Minusta se on romanttista"
-
Lataa lisää