Suomen sisällissodan aikaisista tapahtumista löytyy edelleen lisätietoa.
Heinolasta löytyi viime syksynä paperi, jossa viitataan punaisten teloituksiin keväällä 1918 osallistuneisiin henkilöihin. Tutkijan mukaan lista kertoo ennen kaikkea ihmisten mielialoista historiallisesti kipeänä aikana.
Samu Nurminen työskenteli viime marraskuussa Heinolan taidemuseon remontin parissa. Hän oli purkamassa vanhaa hirsiseinää, kun hän huomasi seinän välissä lattianrajassa taitellun palan vanhaa tapettia, joka oli naulattu kiinni seinähirteen. Lähempi tarkastelu paljasti, että pölyn peitossa olleeseen paperiin oli piirretty musta risti ja kirjoitettu teksti ”Täällä tuomiota ototan”.
– Ajattelin, että se on vain tapetin palanen ja repäisen vain irti. Tuli kyllä kylmät väreet, kun en ensin tajunnut mitä siinä oikein kerrotaan. Kun oli pariin kertaan sen lukenut, niin ymmärsi että siinä onkin teloituksista kyse, Nurminen muistelee.
Paperissa on listattu yhdeksän miestä, joiden väitetään osallistuneen vuoden 1918 sisällissodan aikaisiin julmuuksiin. Veritekojen paikaksi mainitaan Muolaa, joka sijaitsee keskellä Karjalan kannasta, sotien jälkeen Neuvostoliitolle luovutetulla alueella.
MTV Uutiset kertoi löydöksestä ensimmäisen kerran kuukausi sitten.
