Sairauden jälkeen töihin palannut Viivi Pumpanen voitti stunttikisan

Viivi Pumpanen
Viivi Pumpanen viihtyy auton ratissa.Lehtikuva
Julkaistu 20.11.2012 20:03(Päivitetty 20.11.2012 21:36)

Viivi Pumpanen osallistui Top Gear Live -stunttikisaan, josta hän nappasi voiton päihittämällä jopa Top Gearin oman stuntkuskin.

Missikaunotar yllättyi itsekin voitostaan.

– Keskityin tekemään sitä mitä neuvottiin, enkä tehnyt mitään muuta. Kadotin ajantajuni ja luulin siinä menneen paljon enemmän aikaa. Voitto oli yllätys itsellenikin, Viivi Pumpanen sanoi kisan jälkeen MTV3.fille.

Viivi kertoo, että autokärpänen on puraissut häntä.

– Tämä on minulle uusi juttu, mutta vei sydämen. Prätkät on minulle kuitenkin edelleen tärkein, niitä en vaihtaisi.

Aikaisemminkin on saatu nähdä ja lukea, että Viivi nauttii vauhdista ja hurjista tilanteista.

– Olen pienestä pitäen ollut poikatyttö. Kaikki serkkuni ovat poikia ja ainoana tyttönä olen heidän ja veljieni mukana mennyt.

Jussi Halli, Jussi Heikelä, Arttu Viskari, Arttu Harkki ja Sedu Koskinen kannattelivat voittaja Viivi Pumpasta Top Gear Live -moottorishown stunttikisan päätteeksi.Jussi Halli, Jussi Heikelä, Arttu Viskari, Arttu Harkki ja Sedu Koskinen kannattelivat voittaja Viivi Pumpasta Top Gear Live -moottorishown stunttikisan päätteeksi.Lehtikuva

Miten poikamainen käytös sopii missikaunottarelle?

– Se menee tasapainossa. Käytän vapaalla ollessani matalia kenkiä ja harrastan poikamaisia asioita, mutta ihailen myös kauneutta. Isäni kautta tutustuin prätkiin, mutta äitini kautta sain tyttömäisen pohjan, kun ihailin hänen meikkaamistaan.

Viivin oli tarkoitus lähteä UNICEFin avustusmatkalle Afrikkaan, mutta matka peruuntui sairastumisen takia. Sairaus vei Viivin tiputukseen sairaalaan, mutta nyt hänellä on kaikki kunnossa.

– Palasin töihin viikko sitten ja voin hyvin. Enempää en halua asiasta puhua, koska se on yksityisasia.

(MTV3–KALLE VÄISTÖ)