Elintarvikkeiden raaka-aineiden maailmanmarkkinahinnat ovat nousseet merkittävästi koronapandemian aikana. Muun muassa kasviöljyjen hinnat ovat vuodessa kaksinkertaistuneet.
YK:n elintarvike- ja maatalousjärjestön FAO:n mukaan esimerkiksi kasviöljyjen raaka-aineen hinta on kallistunut sata prosenttia viime vuoden huhtikuusta.
Viljan maailmanmarkkinahinta on noussut 26 prosenttia ja sokerin 58 prosenttia.
Palmuöljyn hinta on noussut korkeimmilleen 13 vuoteen. Yksi syy hinnannousuun on puute plantaasien työntekijöistä, arvioi Financial Times.
Muiden kasviöljyjen hintoja nostaa Kiinan sekä biopolttoaineiden kysynnän kasvu.
Ruokajätit pohtivat hinnankorotuksia
Raaka-aineiden hinnat ovat nousseet FAO:n indeksissä jo yksitoista kuukautta peräkkäin. Hinnat ovat korkeimmillaan sitten vuoden 2014 toukokuun. Huhtikuussa kallistuivat etenkin öljyjen, lihan sekä maito- ja viljatuotteiden hinnat.
Kansainväliset elintarvikeyritykset, muun muassa Unilever, Procter&Gamble ja Nestlé ovat kertoneet aikeistaan nostaa hintoja. Paineita tulee raaka-aineiden hintojen lisäksi kuljetusten ja pakkausmateriaalien kallistumisesta.
– Raaka-aineiden hinnoissa on nähtävissä kovin hintojen nousu kymmeneen vuoteen, totesi Unileverin talousjohtaja Graeme Pitkethly Finanicial Timesin mukaan.
