RKP:n puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin mukaan on vielä vaikeaa sanoa, valmistuvatko hallitusneuvottelut ensi viikolla.
RKP:n puolueväki kokoontui viikonloppuna Tampereella kesken hallitusneuvotteluiden vääntöjen.
Viikonlopuna kenttäväeltä kuultiin myös kriittisiä puheenvuoroja, sillä etenkin RKP:n liberaalimpi jäsenistö ja nuorisojärjestö ovat vastustaneet hallitukseen menoa perussuomalaisten kanssa.
Enemmistö kenttäväestä vaikutti kuitenkin olevan ratkaisun takana.
– Suurin osa on kyllä ollut sitä mieltä, että se oli oikea ratkaisu, puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson sanoi puoluekokousviikonlopun päätteeksi.
Lue lisää: RKP:n Henriksson: Jos hallitus syntyy, kyse ei ole onnellisesta avioliitosta vaan välttämättömyydestä
Henriksson maalasi lauantain linjapuheessaan varsin synkkää kuvaa hallitusneuvotteluista. Henrikssonin mukaan neuvottelut ovat olleet vielä ennakoituakin vaikeammat, eikä yhteistyöstä perussuomalaisten kanssa ole tulossa "onnellista avioliittoa", vaan välttämätön paha.
– Halusin olla rehellinen puolueväelle. Tämä ei ole ollut helppoa, ja sen kaikki tuntevat täällä. En halunnut maalata kuvaa, joka ei ole yksi yhteen sen kanssa, mitä itse koen, ja mitä neuvotteluryhmämme on kokenut Säätytalossa. Rehellistä politiikkaa on kertoa omilleen, missä mennään, Henriksson perustelee puhettaan.
