Rinne ulkona kokoonpanosta – Kontiola alusti voittomaalin

Pekka Rinne
Pekka Rinne jätettiin pois kokoonpanosta.ALL OVER PRESS
Julkaistu 31.10.2012 18:08(Päivitetty 31.10.2012 18:08)
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

@kaustoFI

Traktor Tsheljabinsk piti kiinni ennakkosuosikin asemastaan ja otti 2-0-kotivoiton Dinamo Minskistä KHL:ssä keskiviikkona.

Ottelun avaus- ja voittomaali syntyi vasta toisen erän loppusekunneilla. Petri Kontiola ja Andrei Kostitsyn vapauttivat ketjukaverinsa Maksim Jakutsenjan maalintekoon. Dinamo sai vielä viimeisen mahdollisuutensa, kun Kontiola joutui jäähylle reilu minuutti ennen päätössummeria.

Vierasjoukkue otti aikalisän ja veti maalivahtinsa Lars Haugenin pois, mutta tasoitusta ei syntynyt. Sen sijaan Traktorin Jan Bulis karkasi alivoimalla maalintekoon, kun ottelua oli pelaamatta 13 sekuntia.

Dinamon maalille hankittu NHL-supertähti Pekka Rinne oli jätetty pois joukkueen kokoonpanosta. Hänen on määrä pelata ensi viikolla maajoukkueen mukana Karjala-turnauksessa.

Traktor jatkaa itäisen konferenssin kärjessä, kun Dinamo taistelee läntisen konferenssin häntäpäässä 11:ntenä.

Kuparinen upotti rankkarin – Matikaisen Omsk hurjassa vedossa

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko