New York Rangers juotti karvasta kalkkia Washington Capitalsille NHL:n pudotuspeleissä. Rangers tasoitti ottelun 6,6 sekuntia ennen loppua ja vei voiton heti jatkoajan alussa maalein 3-2.
Tasoituksen iskenyt Brad Richards ei edes yrittänyt väittää, että hänen sankaritekonsa olisi ollut kaunis.
- Me vain menimme maalille huiskimaan ja heilumaan. Yritimme pitää itsemme pystyssä ja saada reboundin, Richards selvitti viime minuutin ylivoiman kaavaa.
- Michael (Del Zotto) teki loistavaa työtä ja sai kiekon maalille. Ajattelimme, että kun saamme kiekon sinne, saamme jotain aikaiseksi, ja me saimme, Richards iloitsi.
Richards sanoi, että joukkue lähti jatkoajalle luottavaisin mielin. Joel Wardin 2+2 minuutin rangaistuksesta oli vielä toinen osa jäljellä ja Rangers käytti sen hyväkseen.
- Se oli loistotunne. Tiesimm, että meillä on uusi jää ja ylivoima. Teimme itsellemme mahdollisuuden ja onnistuimme, Richards sanoi.
Voittomaalin iski puolustaja Marc Staal. Rangers johtaa ottelusarjaa voitoin 3-2 ja ensimmäinen katkaisun paikka on vieraskaukalossa Washingtonissa.