Emil Ruusuvuoren urakka Melbournen ATP-tennisturnauksessa päättyi välierätappioon espanjalaissuuruus Rafael Nadalille.
LUE MYÖS: Emil Ruusuvuori uhmasi Rafael Nadalia – ATP:lta nolo munaus somessa sitkeän suomalaisen kustannuksella
LUE MYÖS: Uusi paljastus: Novak Djokovic väittää sairastaneensa koronan – viiletti nuorten palkintoseremoniassa ilman maskia
Urallaan 20 kertaa grand slam -turnausvoiton itselleen kirjannut Nadal vei ottelun nimiinsä 6–4, 7–5. Välieräpaikka oli Ruusuvuorelle, 22, neljäs ATP-kiertueella.
– Tämä oli yksi parhaista kokemuksistani tenniskentillä. Vastassa oli yksi lapsuuden idoleistani, ottelu pelattiin yhdellä tenniksen isoimmista kentistä, ja oli vieläpä porukkaa katsomassa, Ruusuvuori tunnelmoi urakkansa jälkeen.
Nadal ja Ruusuvuori iskivät yhteen Melbournen maineikkaalla Rod Laver -areenalla, joka on Australian avointen päänäyttämö.
Ruusuvuori oli tyytyväinen esitykseensä, vaikka myönsi jännitystä olleen ilmassa ennen ottelua.
– Oli upea tunnelma ja hyvä matsi yleisesti ottaen. Koitin nauttia jokaisesta hetkestä. Oli paljon hyvää tennistä, mutta myös juttuja, joita täytyy parantaa. Olen suoritukseeni tyytyväinen.
