Venäjän presidentti Vladimir Putin järjesti perjantaina lavastetun tapaamisen ”kuolleiden sotilaiden äitien” kanssa. Guardian ja BBC ovat selvittäneet, etteivät kyseiset naiset olleet ketä tahansa äitejä.
Putinin on arveltu järjestäneen kyseisen julkisuustempauksen rauhoitellakseen Venäjällä leviäviä tietoja sotilaiden oloista. Viime viikkoina venäläisillä Telegram-kanavilla ja oppositiomedioissa on näkynyt kiihtyvään tahtiin huolestuneita viestejä omaisilta, jotka ovat kuvailleet sukulaismiestensä kaltoinkohtelusta.
On lähes mahdotonta vahvistaa, pitävätkö omaisten väitteet paikkaansa, mutta ne joka tapauksessa haittaavat Kremlin ylläpitämää mielikuvaa "erikoisoperaatiosta".
Putin sopivasti varoittikin tapaamiaan naisia "leviävistä valheista".
– On selvää, että elämä on monimutkaisempaa kuin mitä TV-ruuduilta tai internetistä näkyy – mihinkään siellä ei voi luottaa, siellä on paljon kaikenlaista väärennöstä, hämäystä, valheita, Putin sanoi.
Tapaamisessa oli 17 naista, joista osa on tunnistettu.
Putinia lähinnä istunut nainen on Olesja Shigina, äärikonservatiivinen taiteilija ja aktivisti, joka on tehnyt esimerkiksi propagandafilmejä Venäjän joukoista taistelemassa Itä-Ukrainassa.


