Puola ja Ukraina isännöivät EM-jalkapalloa 2012

Hakuvaiheen logo, Puola-Ukraina EM-jalkapallo 2012
Hakuvaiheen logo, Puola-Ukraina EM-jalkapallo 2012
Julkaistu 18.04.2007 12:42(Päivitetty 18.04.2007 18:20)

Puola ja Ukraina järjestävät yhteiset jalkapalloilun EM-kisat vuonna 2012. Kisaisännyydestä tiedotti keskiviikkona Cardiffissa Euroopan jalkapalloliiton Uefan puheenjohtaja Michel Platini.

Puola ja Ukraina päihittivät Italian hakemuksen sekä Kroatian ja Unkarin yhteisen EM-hankkeen. Ratkaisevassa äänestyksessä Puola ja Ukraina löivät Italian 8-4, kun Kroatia ja Unkari jäivät äänittä.

Uefan päätös myöntää kisat Puolalle ja Ukrainalle oli yllätys, varsinkin lajin hallitsevalle maailmanmestarille Italialle. Se oli selvä suosikki kisaisännäksi. Italian kansainvälistä mainetta ovat tahrineet maassa jalkapalloon liittyneet huijaukset, lahjonta ja ottelutulosten järjestely.

Mitä todennäköisimmin Italian mahdollisuuksia heikensi myös maassa viime aikoina rehottanut jalkapallohuliganismi. Helmikuussa pelatussa Sisilian paikallisottelussa Catania-Palermo sattunut mellakka johti poliisitutkintaan. Useat joukkueet joutuivat pelaamaan kotiotteluita tyhjille katsomoille.

AS Roman kannattajien hyökkäys Mestarien liigan ottelun yhteydessä pari viikkoa sitten Manchester Unitedin fanien kimppuun ei sekään auttanut Italian EM-hanketta.

Varsovassa riemuittiin

Puolassa EM-kisaisännyys räjäytti riemun valloilleen. Jalkapallofanit iloitsivat pääkaupunki Varsovan kaduilla, viranomaiset virastoissa.

Varsovassa väkeä kerääntyi kaupungin keskustaan kommunistivallan aikaisen Kulttuuripalatsin liepeille. Ihmiset näkivät suurelta laajakankaalta, kuinka Uefan johto myönsi EM-kisat Puolalle ja Ukrainalle.

- Tämä on Puolalle valtava mahdollisuus. Tämä on meidän mahdollisuutemme näyttää, että pystymme järjestämään suuria kansainvälisiä urheilutapahtumia, kuten MM-kisat tai jopa olympialaiset, Puolan pääministerin Jaroslaw Kaczynskin avustaja Przemyslaw Gosiewski sanoi.

Puolan maajoukkueen hollantilainen päävalmentaja Leo Beenhakker kehotti maan hallitusta ja urheiluviranomaisia tekemään uutterasti töitä onnistuneiden arvokisojen eteen.

- Tämä merkitsee paljon Puolan jalkapalloilulle. Olen siitä iloinen, Beenhakker sanoi.

Seuraavat EM-kisat 2008 pelataan Sveitsissä ja Itävallassa. Puola pelaa A-karsintalohkossa Suomen kanssa. Puola johtaa lohkoa viiden pisteen erolla Portugaliin, Serbiaan ja Suomeen. Hallitseva Euroopan mestari on Portugalissa 2004 lopputurnauksen voittanut Kreikka.

Ukrainalla rikas jalkapalloperinne

Puolalla on jalkapallon arvokisoista kaksi MM-pronssia vuosilta 1974 ja 1982 sekä olympiakulta vuodelta 1972. Puolan kaakkoinen rajanaapuri Ukraina on eurooppalaisessa lajiperheessä uudempi tuttavuus, mutta ukrainalainen jalkapalloilu on sekin saavuttanut kansainvälistä menestystä.

Kiovan Dynamo voitti Neuvostoliiton alaisuudessa Euroopan cup-voittajien cupin 1975 ja 1986. Ukraina pelasi MM-lopputurnauksessa ensimmäisen kerran viime kesänä Saksassa, jossa se putosi puolivälierissä Italiaa vastaan.

Ukrainan presidentti Viktor Jushtshenko luonnehti tiedotteessaan EM-kisojen järjestelyoikeutta maalleen "ainutlaatuiseksi tilaisuudeksi".

- Vuoden 2012 EM-kisat ovat Ukrainalle ja Puolalle hieno tilaisuus toivottaa Euroopan jalkapalloperheen parhaimmisto ainutlaatuiseen urheilutapahtumaan, Jushtshenko sanoi.

Vuoden 2012 EM-lopputurnauksessa on mukana 16 joukkuetta. Otteluita pelataan 12 kaupungissa, kuudessa puolalaisessa ja kuudessa ukrainalaisessa kaupungissa. EM-kisojen loppuottelupaikaksi on ehdotettu Kiovan olympiastadionia, joka kokee perusteellisen remontin. Kentällä pelattiin 1980 Moskovan olympialaisten aikaan jalkapalloa.

EM-turnaukset on järjestetty neljän vuoden välein vuodesta 1960 lähtien. Puola ja Ukraina eivät ole aiemmin isännöineet EM-turnauksia.

Pelipaikat:

Puola:

Gdansk: Baltic Arena, joka rakennetaan 2008-2010. Suunniteltu yleisömäärä: 44 000.

Poznan: Kunnallinen kenttä, rakennettu 1980. Remontissa. Nykyisen yleisökapasiteetti 24 166, remontin jälkeen 2008: 46 500.

Varsova: Uusi kenttä rakennetaan 2007-2009. Suunniteltu yleisömäärä 70 000.

Wroclaw: Olympiastadion rakennettu 1936 (Berliinin olympialaisia varten), remontissa. Nykyinen yleisömäärä 10 000, remontin jälkeen 2010: 45 000.

Chorzow: Slaski stadion rakennettu 1927, remontissa. Nykyinen yleisömäärä 47 202, remontin jälkeen 2010: 60 000.

Krakova: Wisla stadion rakennettu 1954. Remontissa. Nykyinen yleisömäärä 14 657, remontin jälkeen 2010: 33 000.

Ukraina:

Kiova: Olympiastadion rakennettu 1923 ja laajennettu myöhemmin. Nykyinen yleisömäärä 84 000. Ehdotettu EM-kisan loppuottelukentäksi. Remontin jälkeen yleisömäärä on 75 000. Kentällä pelattiin Moskovan olympialaisten 1980 aikana jalkapalloa.

Dnipropetrovsk: 35 000 katsojaa vetävä kenttä valmistuu syyskuussa.

D onetsk: Uusi 50 000 katsojaa vetävä kenttä valmistuu vuoden 2008 lopussa.

Lvov: Ukraina-stadion on rakennettu 1970-luvulla ja remontoitu myöhemmin. Katsomoon mahtuu 40 000 katsojaa. Suunnitelmissa on joko ihan uuden rakentaminen tai vanhan kunnostaminen.

Odessa: Mustanmeren stadion on 1960-luvulta. Yleisömäärä 35 000. Täysremontti luvassa.

Harkova: Metallist-stadion on 1960-luvulta. Yleisömäärä 30 000. Remontti tulossa.

Kisaisäntien menestys:

Puola:
MM-kisojen pronssimaa 1974 ja 1982. Olympiakultaa 1972 ja olympiahopeaa 1976 ja 1992.

Ukraina:
Oli ensimmäistä kertaa mukana MM-turnauksessa 2006. Hävisi puolivälierässä Italialle.
Kiovan Dynamo voitti cup-voittajien cupin 1975 ja 1986. Kolme seuran pelaajista on valittu Euroopassa Vuoden pelaajaksi: Oleg Blohin 1975, Igor Belanov 1986 ja Andri Shevtshenko 2004.

(MTV3-Reuters-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo